29
Mar
2019

Anlaşma Boşanma Davasında Nafaka

Geçmiş dönemlerde boşanma davaları uzun sürdüğü ve insanların bundan ötürü zor durumda kalmasından dolayı daha sonrasında bu davada değişimler kendini göstermeye başladı. Anlaşmalı boşanma olarak bilinen bu boşanma türünde çiftin en az 1 yıl evli kalması ve mahkemeye birlikte başvurmaları gerekmektedir. Pek çok çiftin bu konu ile alakalı akıllarında yer eden en önemli sorulardan bir tanesi, nafaka işleminin nasıl olacağıdır.

 

Nafaka Nasıl Belirlenir?

 

Gerçekleştirilecek olan anlaşmalı boşanma davası öncesinde yapılacak olan mutabakat esnasında nafaka ile ilgili kararlar da netleştirilecektir. Gerek eşe ödenecek yoksulluk nafakası gerekse müşterek çocuklar ile ilgili iştirak nafakası da yine bu aşamada değerlendirilmektedir.

 

Anlaşmalı boşanma davasında eşe ödenmesi gerekecek olan yoksulluk nafakası ile alakalı hakimin herhangi bir müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Eş boşanma esnasında ve protokol esnasında nafaka almak istemediğini belirtirse; boşanma bu şekilde gerçekleştirilir ve hakim bu kararı farklı şekilde değiştiremeyecektir.

 

Çocukların velayetinin verilmemiş olacağı karşı tarafın çocuklar adına ödemesi gereken iştirak nafakası konusunda ise durum oldukça farklı bir şekilde işlemektedir. Çünkü çocukların en iyi şekilde eğitimi kamu yararınadır ve hakim bu durumu göz önünde bulundurarak çocuklar adına belirlenmiş olan nafaka miktarında değişim kendini gösterebilir. Hakim bu konuda karar verirse tarafların bu kararı kabul etmeleri gerekir, aksi halde boşanma davası anlaşmalı şekilde devam etmemiş olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir