02
Haz
2015

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelik döneminde kadının tüm vücut sistemlerinde değişiklikler olduğu için bağışıklık sisteminde de farklılıklar meydana gelecektir. Özellikle gebeliğin 3. Ayından sonra idrar yolu enfeksiyonları, ishaller, sistit ve üst solunum yolu rahatsızlıkları görülebilir. O nedenle her durumda gerekmese bile özellikle bazı ciddi durumlarda gebelik döneminde de antibiyotiğe başvurulabilir. Ancak gebelikte gerek bebeğin gerekse annenin sağlığı açısından gerekmedikçe antibiyotik ilaçlara başvurulmaması gerekir.

hamilelik dönemi

hamilelik dönemi

Gebelikte kullanılan antibiyotikleri zararlı ve zararsız olarak ikiye ayırmak mümkün. Bunun dışında bir de ciddi enfeksiyonlarda verilmesi zorunlu olan antibiyotikler vardır. Antibiyotiğin güvenilirliği çeşidine, kullanım şekline ve kullanım süresine göre değişir.

gebelik dönemi

gebelik dönemi

Genel olarak gebelikte kullanılmasında sakınca oluşturmayan ilaçlar amoksisilin, ampisilin, klindamisin, eritromisim, nitrofurantoin ve penisilin olarak sıralanabilir. Gebelikte kaçınılması gereken antibiyotikler tetrasiklin, doksisiklin, minosiklin ve trimetoprim olarak ele alınabilir.

gebelikte antibiyotik kullanımı

gebelikte antibiyotik kullanımı

Bu antibiyotiklerin fetusta defektler oluşturduğuna dair kesin kanıtlar olmamakla beraber kullanımı yine de önerilmez. O nedenle en küçük bir baş ağrısı bile olsa antibiyotik alımları doktor kontrolünde olması gerekir. Böylelikle anne adayı zarar verebileceği korkusundan da uzaklaşmış olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir