01
Şub
2019

Sosyal Medya Bir İhtiyaç mıdır?

İnsanlar anlamadıkları yenilikleri, icatları her zaman şeytan icadı olarak adlandırmaya meyillidir. Sosyal medyanın da atlattığı bir dönemdir bu. Her türlü itham ve söylem bir tarafa durursa kabul edilebilir ki sosyal medya bir ihtiyaçtır. 15 sene önce belki bir ihtiyaç değildi, hatta 10 sene öncesinde bile değildi diyebiliriz ancak artık bir ihtiyaç olduğu ve sadece boş zamanların geçirilmesi için çıkarılmış uğraşlar olmadığı kabul edilmelidir.

İnsanlar kalabalıklaştıkça, iletişim kurulması gereken insan sayısı arttıkça iletişim kurmak, organizasyon yapmak, paylaşımlarda bulunmak ya da en basitinden bir insanın bir diğerinin hayatından haberdar olması zorlaşır.  Bu nedenle sosyal medya gibi platformlara ihtiyaç duyulur. Sosyal medya ağında bulunan herkes aynı anda bir durumdan haberdar olabiliyorsa bunun engellenmemesi gerekir. Sosyal medya artık hayatın her alanına etki ediyor. Örneğin bire iş başvurusu yaptığınızda sizin mevcut profil sayfalarınız da incelenir. Ya da bir son dakika haber olduğunda en hızlı şekilde sosyal medyadan takip edilebilir. Ve henüz sayılmamış olan pek çok neden de düşünülürse, sosyal medyanın gerçek bir ihtiyaç olduğu görülebilir.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

Sosyal medya bir ihtiyaçtır ancak bunun kişinin kullanım şekline bağlı olduğu da aşikardır. İnsanlar her platformda bir profil oluşturarak sürekli olarak fotoğraf ve konum paylaşımları yapıyor. Sosyal medya kullanımını yanlış anlamamızdır bunun nedeni. Evet her insanın en azından bir tane sosyal medya hesabı bulunmalıdır, zira dış dünyada olup bitenden haberdar olmak gerekir ve ihtiyaç anında diğer insanlara ulaşılabilecek bir yöntemdir bu. Ancak bir hesap, en fazla iki yeterlidir. Bir diğer konu ise sosyal medyada takip edilen sayfalardır. Elbette eğlenceden mahrum olmamalıdır insan ancak güncel durumları takip edebileceği, güvenilir hesapları takibi öncelikli olmalıdır. Önemli isimlerin profilleri takip edilmelidir. Ayrıca bütün günü sosyal medyada geçirmemek gerekir. Sosyal medyanın hayatı desteklemek, kolaylaştırmak için ortaya çıktığı unutulmamalıdır, hayatı kontrol etmek için değil. Sosyal medya paylaşımlarına da dikkat edilmelidir. Kullanılan üslup, dil, bırakılan izlenim saygıdeğer olmalıdır. Unutulmamalıdır ki paylaşılanlar doğrudan bir insanın yüzüne söylenmiyor olabilir ancak hitap edilenler yine insanlardır. Paylaşımlarınız sizi yansıtır, sözleriniz benliğinize kefildir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir