29
Oca
2019

Topuk Dikeni Nedir?

Son yıllarda kadınlarda ve erkeklerde de çok fazla görülmeye başlayan hastalıklardan birisi topuk dikenidir. Uzun süre ayakta kalmak durumunda olan insanlarda daha fazla ortaya çıkan bu hastalık ayağın alt kısmındaki bir tendonun zarar görmesi ve kısalması sonucunda ortaya çıkar. Ameliyat ve egzersiz ile tedavi edilebilen bu hastalık her yaştan kişide ortaya çıkabiliyor.

Topuk dikeni bazı kişiler tarafından yalnızca kemiklerdeki bir sorun olarak algılanabiliyor. Fakat uzmanlar topuk dikeninin ciddi bir hastalık olduğu konusunda insanları uyarıyorlar. Topuk dikeni düztaban olmak, kilo sorun yaşamak ve ayak basma sorunu olan kişilerde daha fazla görülen bir hastalık türüdür.

Topuk Dikeni Tedavisi Nedir?

Topuk dikeni hastalığının tedavisinde, topuk dikenine sebep olan esnekliğini kaybeden ve kısalan aşil tendonu egzersizleri yapılır ve bu bölge eski haline getirilmeye çalışılır. Aşil tendonunu germe egzersizleri tendonun eşit şekilde uzatılarak ayağın eski esnek haline kavuşmasını sağlar.

Topuk dikeninin sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilmesi için rahatsızlık yaşanan ayağın yere doğru şekilde temas etmesinin sağlanması gerekiyor. Böylelikle yanlış yürüyüş alışkanlıkları gideriliyor ve ağrının giderilmesi de sağlanmış oluyor.

Topuk dikeni tedavisi egzersizlerinde tabanlık kullanımı da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Atel kullanımları ise genel olarak geceleri önerilir. Ayak bakımının da tedavi süresi boyunca düzenli olarak yapılması gereklidir. Ayakkabı seçimlerinde ise daima ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir