05
Oca
2019

Sonbahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

Eylül ayına girmemizle beraber Sonbahar mevsimini de karşılamış olduk. Halen yaz mevsiminin etkileri görülse de Sonbahar her an duruma el koyabilir ve kendi gücünü gösterebilir. Özellikle alerjiye müsait insanlar için de tehlike çanları çalıyor böylelikle. Sonbahar alerjisi insanlara ciddi sıkıntılar yaşatabiliyor. Peki buna karşı nasıl önlemler alınabilir?

Güneşi Kaçırmayın

Güneş Sonbaharda da önemlidir. Her ne kadar sonbahar kışa bir hazırlık gibi olsa da güneş yine doğuyor. Çok ısıtmasa da gölgesi yetiyor. Soğuk havalarla karşılaşsanız da güneşi gördüğünüz zaman karşısına çıkın ve enerjisini üstünüze çekin. Güneş ısısından mahrum bırakmayın bedeninizi. Ayrıca alerjiyi tetikleyen etkenlerden de uzak durmalısınız. Örneğin çeşitli otlar ya da ağaç tipleri size polenleri ile alerji tohumları serpebilir.

Vücudunuzun direncini güçlü tutabilmek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Balık, süt ve yumurtayı bol bol tüketmeye gayret edin. Yemeklerinizde sebze yemeklerine de yer verin. Bol bol sebze yiyerek vücut direncinizi güçlü kılabilirsiniz. Dondurulmuş gıdaları tüketmeyin. Tazeleri en iyisidir. Ayrıca günde en az 6-7 saat uyku uyumaya çalışın. Hava şartlarına uygun kıyafet seçmeye de özen gösterin. Havasına göre kalın ya da ince kıyafet giyin. Ayrıca fırsat buldukça güneşe çıkmayı ihmal etmeyin ve haftada en az 5 gün spor yapmaya özen gösterin. Bu sizi hem sağlıklı bir birey haline getirecek hem de alerjiden koruyacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir