28
Eki
2020

Hangi Meyveler Zayıflamaya Yardımcı?

Kilo vermek ve forma girmek kolay bir başarı değildir. İrade, zaman ve disiplin isteyen bir süreçtir. Bu süreç, özellikle hızlı sonuç almak adına yapılan yanlış ve sert stratejiler neticesinde oldukça yıpratıcı olabilir. Kilo vermek zaman alan bir süreçtir. Dahası, her farklı insan ve her farklı vücut, değişikliklere uyum sağlayabilmek için farklı zamanlara ihtiyaç duyar. Yani zayıflama sürecinin uzun ya da kısa olması biraz da kişiden kişiye değişen bir faktördür.

Diyet, kilo verme konusunda çok önemli bir rol oynar. Meyve yemek ise, bu sürecin daha da kaliteli ve verimli şekilde desteklenmesine fayda sağlar. Meyveler yalnızca çok önemli antioksidanlar ve minerallerle dolu değildir, aynı zamanda doğal olarak karın ve bel bölgesindeki yağların yakılması konusunda da yardımcı olabilirler. Bu söz konusu meyvelerin diyet programlarına eklenmesi sürece büyük fayda sağlayacaktır.

Elma

elma

Elma, göbek yağını eritmeye yardımcı olabilecek sağlıklı mineraller ve liflerle doludur. Özellikle yavaşça parçalanan sindirilen pektin lifi açısından zengin bir besindir. Elmada bulunan lifler tokluğu artırır ve dolayısıyla iştahı bir nebze bastırır, kişinin gereksizce yemek yeme arzusunun önüne geçer. Elmanın ayrıca kalori ve şeker içeriği de çok düşüktür, bu da kilo verme sürecinde tüketilebilecek meyvelerde olmasının özelliklerinden bir tanesidir.

Domates

Domates göbek yağını azaltmak adına çok faydalıdır. Domatesler, yağ asidi ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynadığı bilinen, organik bir molekül olan karnitin isimli amino asidin üretimini uyarma eğilimi gösterirler. Domates ayrıca, kandaki lipitleri azaltmaya ve sağlıklı kilo kaybını sağlamaya da yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Ayrıca yüksek lif içeriğine sahiptir.

Çilek

Sulu ve çok lezzetli olan çilekler, kalori bakımından son derece düşüktür. 100 gram çilek sadece 33 kalori içerir. Çilek son derece çok yönlü bir besin olduğu için çiğ tüketilebilmesinin yanı sıra, birçok farklı varyasyonda tüketilebilmeye imkan sağlar. Yağ yakımı konusunda da faydalı mineralleri bünyesinde barındırır.

Kivi

Ekşi meyvelerin sindirimi artırdığı bilinmektedir. Bu meyvelerin sınıfına giren kivi, vücuttaki proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan aktinidain olarak bilinen bir enzim içerir. İyi bir sindirim ve sürdürülebilir kilo kaybı bu enzim sayesinde çok daha kolay bir hal alır. Öte yandan yetersiz düzeyde sindirim, gıdaların verimli bir şekilde parçalanmasını ve sindirilmesini engelleyebilir ve bu da metabolizmaya zarar verebilir hatta uzun vadede kilo alımına neden olabilir.

Bu meyvelerin güzel bir diyete dahil edilmesi ve düzenli şekilde tüketilmesi sonucunda bel ve karın çevresindeki görüntünün değişmeye başladığı gözlemlenecektir. Bu besleyici meyveler, zayıflama hedefine ulaşma ve forma girme konusunda, kişilere büyük faydalar sağlayacaktır. Tabi ki tüm bu yöntemlerin yanı sıra, daha fazla ve sağlıklı bilgiler için her zaman bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir