10
Oca
2020

Galvanizli Sacların İmalat Yöntemleri

Galvanizli sac, standart haddelenerek levhalar haline getirilmiş çelik sacın galvaniz olarak nitelendirilen çinko banyosuna daldırılarak çinko kaplanmasını ile oluşturulan mühendislik malzemesidir. Galvanizli sac, çelik haddeleme işlemleri ile öncelikli olarak istenilen ebatlarda ve boyutlarda tabakalar halinde çelik levhaların hazırlanması ile imalatına başlanır.

Tabakalar halinde kesilen ve haddeleme işlemlerinden geçirilen çelik levhalar haddeleme sonrası yüzeyleri sert ve pürüzsüz bir görünüm kazanmış olur. Ancak çelik, kendi başına yüksek korozyon direncine sahip değildir. Ek bir işlem görmediği taktirde zamanla paslanabilir. Bu olası problemi ortadan kaldırmak için, uzun sac levhalar galvanizleme veya galvaniz kaplama denilen bir işleme tabi tutulurlar.

Galvaniz kaplama işlemi, çelik üzerine çinko elementlerinin elektro – kimyasal yöntemler ile yapıştırılması şeklinde gerçekleşir. Çelik saclar öncelikle temizleme solüsyonu bulunan bir banyodan geçirilir. Sonrasında ise içerisinde çinko çözeltisi bulunan başka bir banyoya alınır ve elektrik ile yüklenir. Elektrik ile yüklenmiş sac levha, banyonun içerisinde bulunan çinko iyonlarını kendine çekerek yüzeyine yapıştırır.

Bu işlem sonrasında malzeme yıkanarak son şeklini almış olur. Karaca Metal, galvanizli sac üretim sisteminin her alanında uzman ekibi ile demir cevherinden kaplanmış saca kadar galvanizli sac imalatının her alanını son teknoloji ile yöneterek kontrol etmektedir. karacametal.com internet adresinde galvanizli sac veya diğer süreçlerin kalite ve imalat süreçleri ile iliği detaylı bilgi alabilirsiniz.

Galvanizli Sac Ürünlerinin Özellikleri

Galvanizli sac ürünleri çok fazla kullanım alanına sahip olması sebebi ile de üretimde de sıklıkla yer açılan ürünler arasında yer almaktadır. Galvanizli sac özellikle kolay şekil alabilme özelliği ile dikkat çekmektedir. Derin çekme ya da bükme işlemleri için son derece uygun olan galvanizli sac otomotiv sektörü için de önemli olan parçadır. Dış yüzey kaplamalarında özellikle kullanılan ürününün bir diğer özelliği ise korozyona karşı direnç göstermesidir. Pürüzsüz yüzeye sahip olan ürün bu kusursuz görüntüsü ile de imalatlarda sıklıkla yer açılan parçalar içinde yer alıyor.

Galvanizli sac ürünlerinin özellikleri içinde bulunan kolay kaynak yapılabilmesi ise imalatlarda ya da üretim alanlarında da avantaj sağlar. Belli ölçü ve ebatlar ile üretilen ürün alımında standart ölçüleri ihtiyacınıza uygun değil ise istediğiniz ölçüleri ve ağırlığı firmaya sunarak özel üretim de gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Galvanizli sac ürünlerin özellikleri son derece fazladır. Bu özellikler içinde boyanabilir olması ise imalatlarda daha sık tercih edilmesinde etkilidir. Ürün ayrıca depo gibi alanlarda da fazla yer kaplamaması ile bilinmektedir.

Galvanizli Sac Kullanım Avantajları Nelerdir?

Pürüzsüz yüzeye sahip olması ile dikkat çeken ve üretimde bunun avantajını sunan galvanizli sac uygulandığı alanda estetik olarak ideal görüntüyü de sunması ile bilinir. Pürüzsüz yüzeye sahip olmasının yanı sıra galvanizli sac boyanabilir olması ile de işlemlerde avantaj sağlamaktadır.

Farklı birçok üretimde kendine yer edinen galvanizli sac kullanım avantajlarında geniş bir listeye sahip olması ile de üretimine en çok yer açılan ürün olması ile bilinir.

Galvanizli sac kullanım avantajları arasında kolay şekil alması ve kolay kaynak yapılabilmesi de yer alır. Böylelikle imalat ve üretimlerde zamandan tasarruf elde edilmesini sağlarken aynı zamanda istenen sonucunda edinilmesinde ayrıcalığı kazanmanızda destek olur.

Korozyona karşı son derece dirençli olan ürünün mukavemetinin yüksek olması da üretimlerde avantajın elde edilmesinde olanak sunar.

Ürün üretimlerinde galvanizli saclar belli standart özelliklere göre sunulur. Bu ürün özellikleri arasından ihtiyacınıza uygun olan ebat, kalınlık ve ağırlık seçimlerine yer açarak satın alabilirsiniz. Standart olan özellikler ile hazırlanan ürünler ihtiyacınıza hitap etmiyor ise ürün için firmaya özel sipariş de vererek satın almanız mümkün.

Galvanizli Sacların Kullanım Alanları

Galvanizli saclar, makine imalat sektöründe makine sacı, dış parçası olarak; beyaz eşya sektöründe yine iç veya dış parçalar olarak, pek çok farklı mobilya ve metal eşya yapımı ile inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Galvanizli sacın kullanımının en sık görüldüğü otomotiv sektörüdür. Bunun yanı sıra küçük ev aletlerinin üretiminde, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, havalandırma alanlarında, elektrik elektronik sektöründe de galvanizli sac kullanımına yer açılmaktadır.

Galvanizli Sac Alımında Firma Seçimi

Galvanizli sac ürününün alımına yer açarak kullanım avantajlarına da sahip olabilirsiniz. Galvanizli saclar en çok talep edilen ürün olması sebebi ile de sıklıkla üretimine yer açılır. Ürün satın alma işleminizde ise kaliteli üretim gerçekleştiren ve zamanında teslimat yapan firma seçimine önem vermeniz gerekir. Bu anlamda ileri teknoloji ile üretim gerçekleştirerek her daim stok tedarikine yer veren Karaca Metal firmasında da gereken desteği alabilirsiniz.

Karaca Metal, işe uygun mühendislik malzemelerinin seçimi için de müşterilerine destek vermektedir. www.karacametal.com adresindeki iletişim bilgileri üzerinden teknik ekibimize ulaşarak sadece galvanizli saclar hakkında değil diğer tüm metal ve metal dışı yapı elemanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir