Galvanizli Sacların İmalat Yöntemleri

Galvanizli sac, standart haddelenerek levhalar haline getirilmiş çelik sacın galvaniz olarak nitelendirilen çinko banyosuna daldırılarak çinko kaplanmasını ile oluşturulan mühendislik malzemesidir. Galvanizli sac, çelik haddeleme işlemleri ile öncelikli olarak istenilen ebatlarda ve boyutlarda tabakalar halinde çelik levhaların hazırlanması ile imalatına başlanır.

Tabakalar halinde kesilen ve haddeleme işlemlerinden geçirilen çelik levhalar haddeleme sonrası yüzeyleri sert ve pürüzsüz bir görünüm kazanmış olur. Ancak çelik, kendi başına yüksek korozyon direncine sahip değildir. Ek bir işlem görmediği taktirde zamanla paslanabilir. Bu olası problemi ortadan kaldırmak için, uzun sac levhalar galvanizleme veya galvaniz kaplama denilen bir işleme tabi tutulurlar.

Galvaniz kaplama işlemi, çelik üzerine çinko elementlerinin elektro – kimyasal yöntemler ile yapıştırılması şeklinde gerçekleşir. Çelik saclar öncelikle temizleme solüsyonu bulunan bir banyodan geçirilir. Sonrasında ise içerisinde çinko çözeltisi bulunan başka bir banyoya alınır ve elektrik ile yüklenir. Elektrik ile yüklenmiş sac levha, banyonun içerisinde bulunan çinko iyonlarını kendine çekerek yüzeyine yapıştırır.

Bu işlem sonrasında malzeme yıkanarak son şeklini almış olur. Karaca Metal, galvanizli sac üretim sisteminin her alanında uzman ekibi ile demir cevherinden kaplanmış saca kadar galvanizli sac imalatının her alanını son teknoloji ile yöneterek kontrol etmektedir. karacametal.com internet adresinde galvanizli sac veya diğer süreçlerin kalite ve imalat süreçleri ile iliği detaylı bilgi alabilirsiniz.

Galvanizli Sacların Kullanım Alanları

Galvanizli saclar, makine imalat sektöründe makine sacı, dış parçası olarak; beyaz eşya sektöründe yine iç veya dış parçalar olarak, pek çok farklı mobilya ve metal eşya yapımı ile inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Karaca Metal, işe uygun mühendislik malzemelerinin seçimi için de müşterilerine destek vermektedir. www.karacametal.com adresindeki iletişim bilgileri üzerinden teknik ekibimize ulaşarak sadece galvanizli saclar hakkında değil diğer tüm metal ve metal dışı yapı elemanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir