15
May
2017

Dizi Sürelerinin 60 Dakika Olması

Bodrum Masalı dizisinin 60 dakika indirilmesi, internette yayınlanmaya internet dizilerinin sürelerinin 60 dakika olmaya başlaması ile beraber son dönemlerde karşımıza o yıllardır kafamızı meşgul eden soru yeniden çıkmaya başladı. Dizilerin 60 dakika olması bir şeyleri olumlu anlamda değiştirir mi, ya da soruyu daha genel olarak sormak gerekir ise dizilerin akıbetini nasıl etkiler?

dizi

dizi

Etkiler mi?

Arka arkaya başlayıp, biten, sırf ayakta kalmak adına bitmesi gerektiği halde bitmeyen diziler cennetinde senaryo sürelerinin kısalması hiç şüphe yok ki, emek eksenli olarak düşünüldüğünde insanların kendilerine zaman ayırması, köle gibi çalışmaların ortadan kalkması gibi durumlar düşünüldüğünde son derece olumlu ve atılmakta geç kalınan bir adımdır.

Dünyada hiçbir ülkede bizimki gibi uzun sürelerle ile yayınlanan diziler olmadığı da bir gerçektir. Hatta Amerika Birleşik Devletlerinde sezon boyunca sadece 2 ya da 3 bölümü yayınlanan ama yıllarca süren diziler olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

diziler

diziler

Lakin buranın bir Türkiye gerçekliği ifade ettiği düşünülür ise kafalarda da kimi soru işaretleri yok değildir. Örneğin, eğer bu şekilde giderse çalışan ve arka fonda o görünmeyen kahramanların maaşlarının düşebileceğine dair ciddi soru işaretleri mevcuttur.

Yine bunun yanında reklamverenlerin bu duruma ne diyeceği, nasıl tepki göstereceği bir başka soru işaretidir. Son olarak da dizi kaliteleri bu durumdan nasıl etkilenecek konusu vardır ki, tüm bunların cevabını hep birlikte yaşayıp göreceğiz zaten.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir