19
Şub
2016

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu sürekli olarak demire ihtiyaç duyar. Demir, hemoglobin adlı kırmızı kan hücrelerinde yer alan en önemli yapıtaşlarından birisidir. Fakat bazı dönemlerde insan vücudunda yeteri kadar demir bulunmaması sebebiyle çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

çocuk demir eksikliği

çocuk demir eksikliği

Vücudunuza son derece faydalı olan demirin eksik olduğu durumları bazı noktalara dikkat ederek anlayabilirsiniz. Derinizde ve cildinizde genel bir solgunluk, yorgunluk hissi, kalp atışlarının hızlanması, nefes darlığı, vücut ısısının düşmesi, saçların geç uzaması ve dil üzerinde meydana gelen yaralar demir eksikliğinin başlıca belirtileridir.

Yorgunluk ve Halsizlik

Kendinizi gün içerisinde yorgun ve halsiz hissediyorsanız ve bu belirtilerden birkaçını görüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzman doktora gözükmenizde yarar var. Hamile olan kadınlarda, böbrek yetmezliği olanlarda, şeker hastalarında ve düzenli ilaç kullanan kişilerde demir eksikliği daha sık görülür.

kronik yorgunluk

kronik yorgunluk

Herhangi bir rahatsızlığınız var ise ve demir eksikliği sorunu yaşıyorsanız bu rahatsızlığın tedavisi dengeli beslenme ve birtakım ilaç uygulamaları ile mümkündür. Hayat tarzınızı gözden geçirerek demir eksikliği sorununuzu yok edebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir