31
May
2018

Çocukları Yeni Bir Okula Başladığında Ebeveynlerin Bilmeleri Gereken 5 Şey

Yeni öğretmenler ve sınıf arkadaşlarıyla farklı bir okulda olmak, yıldırıcı bir ihtimal olabilir. Anne-baba olarak, çocuğunuzun yeni bir okula gitme endişesini hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki, okul günü boyunca çocuklarınızın ellerini tutamazsınız. Fakat onları okul arkadaşlarıyla bir araya getirmeye, eğitime odaklanmaya ve eğlenmeye vakit ayırmaya teşvik ederek engebeli bir geçişi hafifletebilirsiniz.

okul fobisi

okul fobisi

Okul Korkusu: Yeni okul yılı yaklaştıkça endişe belirtileri ortaya çıkarsa şaşırmayın, çocuklar okulun ilk günlerinde biraz gergin, sinirli veya öfkeli görünebilir, ancak yalnızlık korkusundan kaynaklanan sorunlarını görmezden gelmek yerine, duygularını kabullenmeniz gerekir. Onlara yeni okul hislerini sormak için zaman ayırın ve endişelerini dile getiriyorsa, onları tartışmaya ve çözümler önermeye çalışın.

Ergenlik: Ergenlik dönemindeki çocuklar okul öncesi sıkıntılardan bahsetmekle ilgilenmeyebilir ve onları zorlamak pek işe yaramaz. Çok üzerine gitmeyin, ancak ruh ve davranışlarının farkında olmaya çalışın. Davranışlar, bazen kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.

Katılımcı Olmak: Çocuğunuzun okul hayatına katılmak genelde iyi ebeveynlik tavsiyesidir. Okul ortamı ile ilgili bir fikir edinmek için çocuğunuzun öğretmenleri ve okul müdürüyle görüşün. Bazı soruların yanıtlarını almak, neyi bekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur ve çocuğunuzun günlük yaşantısına ne kadar bağlı olursanız, daha iyi diyalog kurabilirsiniz.

Tutum: Okul geçişi hakkında güven ve pozitiflik ifade ederseniz, iyimserlik aşılanır. Çocuğunuzun okul kaygılarını uygulanabilir hedeflere yönlendirmeye çalışın. Örneğin, çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyorsa, okul sonrası bir spor faaliyeti denemenizi öneririz. Korkularını beslemekten ziyade potansiyel çözüm önerileri sunun.

okul sendromu

okul sendromu

Destek: Ebeveyn olarak, besleyici bir ev ve sevecen bir tutum sağlamak, çocuğunuzun korkularını hafifletmeye ve güven inşa etmesine yardımcı olabilecek en değerli hediyelerden bazılarıdır. Yeni okullara geçiş zor olabilir, ancak zaman ve ebeveyn desteği ile çocuklar daha önce olduğundan daha güçlü ve daha mutlu bir şekilde diğer taraflarına ulaşabilirler.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir