06
Haz
2015

Bir Moda Efsanesi; Coco Chanel

“Moda sadece yeni bir şeyler almak değildir, bir tarz sahibi olmaktır.” Bu sözler dünya modasının efsane ismi Coco Chanel’e ait. 1883 yılında Paris’te çok fakir bir ailede doğan, terzilerin yanında dikiş dikmeyi öğrenen ama öldüğünde dev bir moda markası yaratmış, mücadeleci  bir kadın. Yüzyılın en önemli 100 kişisi arasına girmeyi başaran tek moda tasarımcısı. 1900 ‘lü yılların başında kadınları dar ve rahatsız  korselerden kurtarıp onlara rahat elbiseler hatta zamanla pantolon giydiren, ünlü mini eteğin yaratıcısı bir kadın. Bir moda efsanesi; Coco Chanel’den bahsediyoruz.

chanel çanta

chanel çanta

Chanel nasıl yaratıldı?

Gabrielle “Coco” Chanel terzi çıraklığı yapıyor, şapkalar dikiyordu. Geçinmek zorundaydı. Şapkaları gittikçe bilinir oldu. Takma adıyla Coco, zamanla özel kıyafetler tasarlamaya başladı. Bu işte o kadar başarılı oldu ki tüm dünyada yirmiyi aşkın mağaza açtı.  Siyah düz mini etek artık onun simgesi olmuş bir moda klasiğidir, ilk Coco tasarladı. Pantolonu kadınların hayatına soktu. O kadınlara sadece nasıl giyineceklerini öğretmedi. Coco kadınlara yeni bir yaşam tarzı sundu. Basit, yalın, şık ve özgür olabilmeyi gösterdi.

moda

moda

Chanel bir marka kadındı.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında bütün mağazalarını kapatan ünlü modacı savaş sonu yeniden faaliyete geçti, eski gücünü kazandı. Zaman içinde, konuya meraklı bütün kadınlarca bilinen Chanel 5 parfümünü yarattı.  1983 yılında öldü. Seksenli yıllara gelene kadar Türk Silahlı Kuvvetleri zaman zaman onun tasarladığı üniformaları kullanmıştır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir