23
Ara
2017

Yükselen Sıcaklıklar ve Nemin İnsan Psikolojisine Etkisi

Son zamanlarda yaşanan aşırı sıcaklıklar ve buna bağlı olarak yükselen nem oranları insan psikolojisi içerisinde önemli değişimlere de imza atıyor. Özellikle bıkkınlık ve tahammül edememe durumunda etki eden aşırı sıcak ve nem aynı zamanda ani öfkelenmelere, genel olarak hiçbir şeyden zevk almama ya da hiçbir şey yapmak istememek gibi birçok psikolojik etkiyi yaratabiliyor.

sıcaklık

sıcaklık

Toplum içinde yer alan ve çalışma hayatı içerisinde olan kişiler için oldukça sıkıntılı bir durumu ve zaman olarak nitelendirilen bu psikolojik etkiler yapılacak olan bazı uygulamalar ile azaltılabiliyor. Yükselen sıcaklık ve neme bağlı olarak yaşanan psikolojik rahatsızlıklar ile ilgili olarak uzmanlar bazı uyarılarda bulunuyorlar.

Neler Yapılabilir?

Yükselen sıcaklık ve neme bağlı olarak yaşanan rahatsızlıkların arasında kusma ve baş ağrısı gibi fizyolojik durumları da ekleyen uzmanlar mümkün olduğu kadar dengeli ve kaliteli uyku alımının üzerinde duruyorlar. Uykusuzluğunda başlı başına psikolojiyi dağıtan bir durum odluğunu bildiren uzmanlar aynı zamanda su tüketiminin artırılması, sıcaktan bunaldığınız zamanda su ile el ve yüzün yıkanması gibi uyarıları da ekliyorlar.

serinlemek

serinlemek

Özellikle yükselen nemin gecede devam etmesi sonucu uykunun alınamaması insanlar üzerinde iki kat daha fazla psikolojik sıkıntıya yol açacağı için mümkün olduğu kadar serin bir alan yaratılması gerektiğine, yatakta pamuklu kumaş seçimine yer verilmesi gerektiğine işaret ederken yatmadan önce duş almanın da faydalı olacağına işaret ediyorlar.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir