19
Ara
2017

Yaz Tatilinde Sağlığınıza Dikkat Edin

Yaz mevsimi bu yıl biraz geç geldi. Haziran ayının sonlarına kadar devam eden yoğun rüzgar ve ara ara yoklayan yağmur yaz tutkunlarını tedirgin etse de nihayet sıcak bir yaza merhaba diyebildik. Ramazan Bayramı ile beraber artan sıcaklar adeta yakıp kavurur cinsten. Özellikle son günlerde oldukça bunaltıcı bir hal alan sıcaklara karşı uzmanlar gerekli sağlık tedbirlerinin alınması noktasında önemli uyarılarda bulunuyor.

yaz ayları

yaz ayları

Sıvı Tüketimine Önem Verin

Elbette yaz aylarında herkes dilediğince eğlenmeyi, dinlenmeyi ve kışın tüm stresini atmayı hak ediyor. Gezin, tozun, denize girin ve hatta dilediğinizce spor yapın ama bazı tedbirleri almayı da unutmayın. Çünkü güneşin en etkili olduğu günlerdesiniz. Böyle günlerde güneş sizi ters köşeye yatırabilir.

Uzmanlar sağlıklı bir yaz geçirmek için bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Soğuk dengesi ayarlanmış, su veya sağlıklı içecekleri bol bol tüketmelisiniz. Sıcak havalarda vücudunuz oldukça su kaybedecek ve bunalacaksınız. Bu noktada hem su dengenizi koruyabilecek hem de ferahlama şansını elde edebileceksiniz.

su tüketimi

su tüketimi

Yaz demek rahatlık demek, ferahlık demektir. Bu yüzden olası bir tatil ya da kısa seyahat planlarında giyiminize de dikkat etmelisiniz. Kurtulun artık kışın esaretinden ve ağırlığından. Daha rahat ve ferah kıyafetler tercih edin. Sıcaklarda sizi sıkan veya rahatsız eden kıyafetler daha çok bunalmanıza sebebiyet verecektir. Özellikle öğle saatlerinde güneşin altında çok durmamaya özen gösterin. Ayrıca açıkta satılan gıdalarda bu zamanlarda oldukça revaçta. Onları satın alırken de dikkatli olmanızda yarar var.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir