20
Nis
2015

Su Kaçağım Var Nasıl Yakalarım?

Evde ki su kaçağı, eğer uzman değilseniz farkına varmadan kaçağın yerini bulmak isterken bütün evi tadilata sokmak zorunda kalabilirsiniz. Su kaçaklarının çoğunluğu kaçtığı yerde değil, yakalandığı yerde olduğu bulunduğu sanılır. Kaçağın olduğu yerde damlalar kendilerine bir yol bulur.

Tahmin edilemeyen boşluklardan sızarak uzunca bir yol kat eder. Artık ilerleyemeyecek duruma geldiğinde duvardan sızarak ben buradayım der. Bazen bu evin içinde bir yer olurken bazen de bir veya daha alt katlarda olabilir. Bu konuda şansız kat sahibi sorunun kendisinde olduğunu düşünerek su kaçağını tamir yoluna gider. Hatta bu konuda alt kat sahibinden haksız yere azar bile işitebilir.

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Peki, Su Kaçağı Ortaya Çıktığında Ne Yapmak Lazım?

Su kaçağı olduğu yerin kazılarak bulunmaya çalışılması eski de kalan bir yöntemdir. Artık su tesisatı dinlenerek çıktığı yer bulunabiliyor. Yöntem dinleme esaslı olduğundan cihaz ve kulaklıkla yapılıyor. Cihazın markası çalıştığınız firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Kulaklık içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Gelen firma su tesisatını dinler. Akan su damlalarının sesini normal bir kulak ile duymaya imkân yoktur. Ancak özel kulaklıklar ile duyulabilir. Bazı firmalarda kulaklığın yanında bulunan termal kameralarda suyun çıktığı yeri bulmada yardımcı olur. Kamerada suyun çıktığı yer sıcak algılanarak kırmızı görünür. Böylece bulunduğu yer tespit edilmiş olur.

Su kaçağının hangi tipe ait olduğunu bilmek gerekir. Uzman ekipler önce temiz su tesisatını kontrol eder. Temiz su tesisatı sürekli bir şekilde belirli bir basınç altında akan sudur. Şehir şebekesinden evlere dağıtılmak üzere gelen temiz su giderleri genelde PVC den yapılmış borulardır. Zaman içinde tesisatın eskimesinden kaynaklı boruda çatlamalar olabilir. Bu da su kaçağına yol açar.

Oluşan su kaçağı sürekli akan su olduğundan ortaya çıktığı yerde damlamalar ve su birikintileri oluşturur. Diğer tip su kaçakları pis su gider borularındaki çatlaklarda oluşanlardır ve gerçekten de sinir bozucudur. Tek iyi tarafı sadece kullanıldığı zaman damlama yaptığından sürekli değildir. Çıktığı yerde sararma ve kabarma yapar. Bütün su kaçakları kırmaya gerek kalmadan kolaylıkla tespiti yapılabilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir