25
Oca
2016

Şok Diyet Nedir?

Zaman geçtikçe insanların ihtiyaçlarına bağlı olarak, pek çok diyet çeşidi ortaya çıkar. Şok diyet ise bunlardan biridir. Amacı kısa sürede fazla kiloları verdirmek olan bu diyet yöntemi, kısa vadede işe yarasa da uzun vadede etkilerinin ne olacağı konusunda bir belirsizlik vardır. Aynı zamanda sağlıklı bir diyet olup olmadığı konusunda kesin bir görüş yoktur. Fakat şu da bir gerçek ki, tek bir diyet tipi her insana aynı şekilde uygulanmamalıdır. Dolayısıyla, şok diyetinin sağlıklı olup olmadığı konusu tartışmalıdır.

diyet

diyet

Şok Diyetinin Zararları

Zayıflamak isteyen birçok kişi, bunun çok kısa bir sürede gerçekleşmesini hayal eder. Bunun için de sağlıklarını göz ardı ederek çeşitli ilaçlar, tozlar veya diyet yöntemleriyle istedikleri sonuca ulaşmaya çalışırlar. Şok diyet de aslından bunlardan birisidir.

Her uzman, mutlaka diyetin kişiye özel olması gerektiğini vurgular. Çünkü her insanın metabolizması, vücut indeksi, yaşı, fiziksel faaliyetleri, yaşam tarzı ve yağ oranı farklıdır. Dolayısıyla tek tip bir zayıflama yöntemi olan şok diyet, bu açıdan oldukça zararlı etkilere sahiptir.

şok diyet

şok diyet

Şok diyetinin amacı, genel olarak kalori alımını azaltmaktır. Fakat bu, kilo verdirse bile uzun vadede beslenme yetersizliğine ve özellikle kişinin genç yaşlarında gelişim bozukluğu yaşamasına sebep olur. Ayrıca bu diyet; genelde aç kalmaya ve birçok besleyici maddeden mahrum bırakılmaya dayalı olduğu için kişinin mutsuz olmasına, diyete dayanma gücünün kalmamasına, diyeti bıraktıktan sonra açlık krizine girmesine, metabolizmasının yavaşlamasına, kas kayıplarına ve vitaminsizlikten dolayı hafıza problemine de sebep olur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir