14
Kas
2014

Selfie Bit Yapıyor

Sosyal medyada dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline gelen selfie yani öz çekim ile ilgili olarak birçok şey yazıldı ve çizildi. Ve bunlar arasında oldukça enteresan bir açıklama da Rusya’dan geldi.

 

Rus uzmanlara göre öz çekim bit yayılmasını hızlandıran ana sebeplerden biri! Yaptıkları açıklamada selfieden uzak durulması gerektiği vurgulanıyor. Çünkü insanlar bu yüzden sadece bitlenmekle kalmıyor. Bit nedeni ile tifüs gibi bulaşıcı hastalıkların birbirlerine taşınması ihtimalinin de varlığından söz ediyorlar.

özçekim

özçekim

 

Sağlığını Düşünenler Selfieden Uzak Durmalı!

 

İnsanlar günümüzün dijital çağının nimetlerinin varlığından yararlanarak her zaman her yerde ikili veya daha kalabalık gruplar halinde selfie çekilme fırsatını yakalayabilmekteler.

 

Mutlu anları ölümsüz kılabilme amacıyla insanlar fotoğraf karesine sığmak için birbirlerine ister istemez yaklaşıyor ve başların birbirine teması ile bitlerin ana geçiş yollarından biri açılmış oluyor. Bu kısacık selfie anı bile parazitlerin geçişine imkan sağlayabiliyor. Dolayısıyla bitlenme oranı ve hastalıkların bulaşma oranı da yükseliyor.

Selfie

Selfie

 

Öyle ki eski zamanlarda kadınların bitlerden korunabilmek için saçlarına sarımsak sürdükleri ve bitlerin dökülmesi için ipek kumaşlar kullandıkları söyleniyor.

 

Hijyenin herkes için önemli bir nokta olduğuna dikkat çeken Rus araştırmacılar sağlık için öz çekimden uzak durmalısınız uyarısını yaptı. Kişisel temizlik hastalıklardan kurtulabilmek adına alınacak en önemli tedbirdir.

 

Fakat tüm bunlar sosyal medyanın vazgeçilmezi haline gelmiş selfieden uzak durmayı sağlayacak mı zaman gösterecek.

 

 

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir