16
Kas
2014

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Silin

Bilgisayarınızda bir daha asla görmek istemediğiniz tüm dosyaları bilgisayarınızdan kalıcı olarak silebilirsiniz. Son derece pratik olan bu işlemi nasıl yapacağınızı yazı içerisinde görebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanmaya başladığınız andan itibaren şu ana kullanılan ve silinen dosyaların geri getirilebilmesini sağlayan programlarında kalıcı olarak silinen bu dosyaları geri getirmeyeceğini unutmamalısınız.

Silinen Dosyaları Geri Getirmek Mümkün Olmayacak

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm

 

Bu önemli noktaya dikkat ettikten sonra bilgisayarınızda artık dosyaları bir daha geri döndürülemeyecek şekilde kalıcı silinmesi içi öncelikli olarak bilgisayarınızda bulunan ve de aktif durumda olan Cipher özelliğini aktif konuma getirmeniz gerekiyor. Bu özelliği aktif hale getirebilmek için öncelikle bilgisayarınızda açık tüm programları kapatmalısınız.

Bilgisayarınızda açık olan tüm programları kapattıktan hemen sonra ise özelliği aktif hale getirebilmek için başlat menüsünde çalıştır’ a girmeniz gerekiyor. Komut sistemi penceresini açmak için çalıştır’ a CMD yazarak enter’ a basmalısınız.

Geri Dönüşüm simgeleri

Geri Dönüşüm simgeleri

Komut sisteminden başka herhangi bir programın açık olmadığından emin olduktan sonra komut sistemine /w:C yazarak enter tuşuna basmalısınız. Komut sisteminin Cipher özelliğini aktif hale getirmesini bekledikten sonra bilgisayarınızı artık normal olarak kullanabilirsiniz. Eskiye göre tek farkı artık sileceğiniz tüm dosyaların geri dönüşü olmamasıdır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir