19
Nis
2015

Radyasyon Nasıl Etki Yapar?

Diğer adı ‘’Işınım’’ olarak da bilinen radyasyon, elektromanyetik dalgalar ya da parçacıklar halindeki enerjinin yayılmasıdır. Radyasyon; alfa, beta ve gama ışınlarından oluşur.

radyasyon

radyasyon

Radyasyonu meydana getiren alfa, beta ve gama ışınlarının oluşmasının sebebi ise atomun çekirdeğindeki nötron sayısının proton sayısından fazla olduğunda bu maddelerin kararsız kalması ve parçalanarak bu ışınları etrafına yaymasıdır.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Çevremizde teknolojinin gelişmesiyle beraber radyasyona maruz kalmış birçok radyoaktif madde bulunur. Özellikle günlük hayatta kullanılan cep telefonları, bilgisayar, televizyon vs gibi elektronik aletler, insanlara gözle görülür bir derecede zarar vermez. Fakat yıllar içerisinde bu şekilde radyoaktif maddelerin kullanımının artmasıyla birlikte yaşadığımız çevre, bundan etkilenir ve uzun dönemde bu durum insanların sağlığını etkilemeye başlar.

radyasyona sebep olanlar

radyasyona sebep olanlar

Radyasyonun olumsuz etkileri arasında en çok görüleni ise başta cilt kanserleri, şekil bozuklukları, görme ve duyma problemleri olarak biliniyor. Bunun dışında ekolojik denge, radyoaktif maddelerin çevreye yayılması sonucunda ciddi hasarlar görüyor.

Yıllar önce yapılan nükleer çalışmalar ve Çernobil faciasından sonra içerisinde radyoaktif madde bulunan toz bulutları; ozon tabakasının delinmeye başlaması sonucunda atmosfere daha çok yayılarak hala insanların sağlığını ve çevreyi olumsuz etkileyebiliyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir