26
Haz
2016

Okul Malzemelerindeki Tehlike!

Okul malzemesi alışveriş sadece okul sezonu başlarken değil her daim eksiklerin tamamlanması gereken bir süreçtir. Velilerin bütçesini sarsan bu alışverişlerde ucuz diye alınabilecek olan birçok malzeme çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sebep ile alışveriş yaparken uzmanların önerileri ışığında alımlarınız yapmanız önemlidir.

kalemtraş

kalemtraş

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Alışverişte alınan kokulu silgiler çocukların sağlığın olumsuz etkiliyor. Eğer kokulu silgi almadıysanız bile çocuğunuz arkadaşlarından görüp bunu sizden talep edecektir. Kokulu silgiyi sürekli koklayan çocuklarda bir tür bağımlılık başlar. Ayrıca bu kokuların da içeriklerinin de çokçukların sağlığına zarar verebileceği belirtiliyor.
  • Okul ihtiyaçları arasında yer alınan eşofmanların üzerinde kalay minerallerin bulunduğunu bildiren uzmanlar mutlaka güvenilir markadan alınması gerektiğini ifade ediyorlar.
kokulu silgi

kokulu silgi

  • Anaokuluna başlayan çocukların kullandığı oyun hamurları da el becerisi ve hayal güçlerine katkı sağlamasının yanı sıra ellerin sabun ile yıkanmaması sonucu zararlı olabileceği de verilen bilgiler arasında.
  • Ayrıca makas, kalemtıraş gibi bazı malzemeler de kimyasal nikel kullanıldığına değinen uzmanlar mutlaka TSE ve Avrupa Standartlarına uygun olan ürünleri seçmeleri konusunda uyarıda bulundu.
Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir