14
Tem
2015

Kilo Vermek Zor Değil

Fazla kilolar çoğumuzun derdi. Ama şok diyetler bunun çözümü değil. Kısa sürede yapılan şok diyetler yarardan çok zarar getiriyor.  Beslenme uzmanları da zaten  tam aksine öğütler veriyorlar. Bu konuda söylenilen temel şey sağlıklı yaşam tarzına geçmek ve doğru beslenmeyi öğrenmek.

Temel kavramlar

Peki, doğru beslenme nedir, sağlıklı yaşam tarzı nedir? Aslında sürekli okuduğunuz, sürekli konuşulan şeyler, bildiğiniz ama kolayca yapamadığınız şeyler.  Açıklamalar kahvaltı ile başlıyor. Güne kahvaltı yapmadan başlamayın, en önemli öğündür.

kilo vermek zor değil

kilo vermek zor değil

Porsiyonlarınızı yarı yarıya düşürüp tabaklarınız küçültün. Aldığınız kalorilerin takibini yapın, günde iki bin kalori hesabıyla ayda 5-6 kilo verebilirsiniz.  Örneğin tükettiniz etin miktarını dörtte bir düşürdüğünüzde günlük 200 kalori  az almış olursunuz. Fast food türü gıdalardan kesinlikle uzak durun. Yavaş yavaş yeme alışkanlığı edinin. Yavaş yedikçe tüketilen besin miktarı da düşer.

kilo vermek zor değil

kilo vermek zor değil

Ayrıca lokmalarınızı iyi çiğneyin, yemeklerinizi ortalama 20 dakikada bitirin. Çay ve kahve hayatımızın bir parçası. Bunlarda kullandığınız şekeri bırakın, yerine doğal tatlandırıcılar kullanın.  Yağ yakımı için yarım yağlı veya yağsız süt ürünlerini tüketin. Sebze ve meyvelere sofranızda çok daha fazla yer verin. Yanınızda sürekli su bulundurun. Günde en az iki litre su için.

kilo vermek zor değil

kilo vermek zor değil

 

Alkolden uzak durun. Her gün yarım saat egzersiz yapın. Hareketli yaşam tarzı kilo kontrolünü sağlamak için en önemli faktördür.Kilo vermenin ve kilo kontrolü sağlamanın bir yaşam biçimi olduğunu kabul etmelisiniz ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmelisiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir