15
May
2018

Antibiyotikleri Düzenli Kullanmak Neden Şarttır?

Antibiyotik kullanımı ile ilgili tuhaf bir paradoks vardır. İnsanlar antibiyotik kullanmayı çok önemser ve hastalıklarında mutlaka antibiyotik tedavisi isterler. Fakat sıra antibiyotiği düzenli kullanmaya gelince pek çok kişi aynı kararlılığı gösteremez. Son veriler yetersiz olmasına rağmen, yapılan bir araştırmada, tedavi altındaki hastaların yarısından fazlası, son antibiyotik dozlarının tamamını doldurmadığını ve yaklaşık dörtte biri durduklarını itiraf etmişti.

antibiyotik

antibiyotik

Bir Doz Antibiyotik Almayı Unutursanız Ne Olur?

Doktorlar, ilaçlarını almadıklarında antibiyotiklere dirençli bir enfeksiyon geliştirme riski taşıdıklarına dikkat çekse bile hastalar bunu yapıyor. Genellikle iyileşmeye başladıklarında antibiyotik kullanmayı bırakırlar. Ancak, istikrarsız kişilerden biri olmadığınızı varsayalım ve aslında yönergeleri izlemek niyetindesiniz, ancak elinizde olmayan bir nedenden ötürü, hapınızı almayı unuttuğunuzda, acaba ne olur?

Bilindiği gibi antibiyotik düzenli olarak belirlenen saat arlıkları atlanmadan alınmalıdır. Bir dozda bir antibiyotiğin atlanması, kan dolaşımınızdaki ilacınoptimal seviyesinin düşmesini sağlar ve bu da iyileşmenizi başa döndürebilir. Ayrıca, antibiyotiklere karşı bağışıklık geliştirmeleri için mikroplara daha fazla şans vereceksiniz

antibiyotikler

antibiyotikler

İyi haber şu ki, tıp uzmanları sadece bir doz kaçırdıysanız, muhtemelen çok fazla zarar görmeyeceğinizi söylüyor. Hatanızı fark eder etmez, normal bir doz alıp (iki tane değil) antibiyotik dozlarınızın zamanlamasını ayarlayın. Örneğin, hapınızı sabah 9’de almanız gerekiyordu, ancak saat 15: 00’de aldınız, o zaman her gün bu yeni saatte almaya devam edin. Tedavinizin sonunu biraz ilerletin ve kaçırılan dozunuzu sonunda alın.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir