15
Haz
2022

İzlanda’da Gezilecek Yerler

Siyah kum plajları, aktif volkanları ve buzdan mağaralarıyla ünlü olan İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan Avrupa’nın en seyrek nüfusuna sahip bir ada ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Reykjavik’tir. İzlanda nüfusunun üçte ikisinden fazlası bu şehir ve çevresinde yaşamaktadır.

İzlanda, aşırı kuzeyde olmasına rağmen Kuzey Atlantik Akıntısı’nın bir parçası olan ve Meksika Körfezi’nden başlayıp Birleşik Krallık’ın kuzeyine kadar devam eden körfez akıntısı sayesinde ısınan bir ülkedir ve kışları ortalama -30 derece olması gerekirken körfez akıntısı sayesinde en düşük -15 derece olmaktadır. İç kesimleri daha soğuk olan İzlanda’nın gezilecek yerleri genellikle kıyı kesimdedir.

Ulaşım açısından toplu taşımlar çok uzun ve zor olacağından bir araba kiralamanızı veya da turlara katılmanızı öneririz. Böylelikle yol üzerinde bulunan doğa harikalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Avrupa’da kesinlikle görmeniz gereken bir ülke olan İzlanda, rüya gibi olan kuzey ışıklarını, lav ovalarındaki buz kubbelerini, krater göllerini ve daha birçok güzelliği bünyesinde barındırır.

Ekonomik olarak sizi hiç zorlamayacak olan İzlanda’yı gezmek için vaktiniz kısıtlı ise 3-4 gün de gezinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun için Golden Circle rotasını ve Jökülsarlon Buzullarına kadar uzanan Güney rotasını izleyebilirsiniz. Tüm bu yerleri gezdikten sonra yorgunluğunuzu üzerinizden atmak için ise kesinlikle Blue Lagoon’a uğramalısınız. Gezilecek yerleri daha detaylıca ele alalım.

  • Reykjavik; İzlanda’nın başkenti olan Reykjavik dik çatılı, kutu gibi ve rengarenk evleriyle kesinlikle görülmeye değer bir yer. Yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz Reykjavik turuna bir gününüzü ayırabilirsiniz.
  • Golden Ricle; Altın Çember olarak da bilinen Golden Circle rotası Reykjavik’e 300 km uzaklıktadır. Bu rotada bir gün içinde Kerid Krateri, Haukadalur, Strokkur ve Geysir, Gullfoss, Bruarfoss Şelalesi, Thingvellir Milli Parkı ve Secret Lagoon gibi muhteşem güzellikler görebilmeniz mümkün. Ayrıca göreceğiniz bir yarıkta dalış dahi yapabilirsiniz.
  • Güney İzlanda Rotası; tüm gününüzü ayırmanız gereken bir rota olan Güney İzlanda Rotası, Seljalandfoss Şelalesi, Seljavallalaug Swimming Pool, Skogafoss Şelalesi, Siyah kum Plajı (Black Sand), Vik kasabası ve Jökulsarlon buzullarını içeren şahane bir rota. Ayrıca 1973 yılında acil iniş yapmak zorunda kalmış olan Solheimasandur uçak kazasını görebilirsiniz.
  • Blue Lagoon; devam eden volkanik hareketlilik nedeniyle pek çok kaplıca ve termal havuza ev sahipliği yapan İzlanda’nın en meşhur ve en pahalı kaplıcalarından biridir.
Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir