28
Tem
2017

İnsan burnunu iklim şekillendiriyor

Araştırmacılara göre, sıcak ve nemli şartlarda yaşayanların burun delikleri daha geniş, kuzey Avrupa gibi yüksek enlemlerde, soğuk ve kuru şartlara uyum sağlamak için burun delikleri daha dar oluyor. “İnsanlar uzun zamandır dünyadaki insanların burun şeklindeki farklılığın iklimin neden olduğu doğal seçilimin bir sonucu olduğunu düşünüyorlardı” diyor Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nde yapılan çalışmada yer alan Arslan Zaidi. Ancak daha önceki çalışmalar, insan kafatasındaki ölçümleri temel alırken, bu yeni çalışma bizzat burun şekline bakıyor.

burun şekli

burun şekli

Geniş ve dar burun delikleri


ABD, İrlanda ve Belçika’dan araştırmacılar, güney Asya, doğu Asya, bati Afrika ve kuzey Avrupa’dan 476 gönüllünün burun şekillerindeki değişikleri belirlemek üzere ölçümler yapmak için üç boyutlu yüz görüntülemesi kullanmışlar. Bu çalışmanın sonucunda, burunla ilgili özelliklerdeki değişimi doğal seçilimin etkilemiş olduğu ortaya çıkmış. Batı Afrika ve Avrupa’daki katılımcılardan elde edilen verilere dayanarak yapılan diğer analizler, burun şeklinin nesilden nesle aktarıldığını onaylamış ve araştırmacı ekip burun şekliyle iklim arasında bir bağlantı olup olmadığını incelemişler. Bu inceleme sırasında yukarıda belirtilen bölgelerden 140 kadının burun ölçümleri dikkate alınmış. Her bir katılımcının ebeveynlerinin doğum yerleri, atalarının yaşadığı iklimi yaklaşık olarak yansıtacak sıcaklık ve nem değerleri her bir kadına atanmış. Bu sonuçlar burun deliği genişliğinin sıcaklık ve mutlak nemle bağlantılı olduğunu göstermiş.

burun şekilleri

burun şekilleri

İklimle burun şekli arasındaki bağlantıyı test etmek için, Amerikan yerlileri ve Eskimolar dahil olmak üzere daha geniş bir yelpazeden katılımcılarla benzer çalışmaların yapılması gerekiyor ancak şu anda yapılmış olan çalışma önemli bir noktayı vurgulanmış bulunuyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir