21
Ağu
2020

Hangi Film Tüm Dallarda Oscar Almıştır?

Günümüze kadar beyaz perdede boy göstermiş tüm filmler arasında sadece 3 tanesi aday gösterildiği tüm dallarda Oscar Ödülü’nü almayı başarmıştır. Bunlar sırasıyla 1958 yapımı Gigi filmi; 9 dalda aday gösterildiği bütün ödülleri almaya hak kazanmıştır. Bu filmi 1987 yılında vizyona giren Son İmparator izlemektedir. Son imparator filmi de aday gösterildiği 9 dalda bütün ödülleri toplamayı başarmıştır. Ancak bu başarıyı uzun yıllar sonra elde eden tek film 2003 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi olmuştur. Film aday gösterildiği 11 dalda bütün ödülleri kazanmıştır.

Bu başarıyı Yakalayan Diğer Filmler

Listemizde bazı filmler de var ki en az yukarıdaki filmler kadar Oscar Ödülü’ne layık görülmüş, en az onlar kadar başarıyı yakalamış fakat ne yaptılarsa da aday gösterildikleri bütün dallarda ödülleri toplamayı başaramamışlardır. İşte bunlardan birkaçı sırasıyla: 1959 yapımı Ben-Hur filmi, 12 dalda Oscar’a aday gösterilerek 11 tanesini toplamayı başarmıştır. Ardından 1961 yapımı Batı Yakası Hikayesi filmi ise 11 dalda aday gösterildiği ödülün 10 tanesini toplayabilmiştir. Bahsettiğimiz bu filmlerin haricinde birçok dalda Oscar’a aday gösterilerek 8-9 ödülü toplamayı başaran filmler mevcuttur elbette. Fakat günümüze biraz daha yaklaşacak olursak, bir başyapıt olan Titanic filminden bahsetmeden geçemeyiz. 1997 yılında tam 14 dalda Oscar’a aday gösterilen film 11 dalda ödül toplayarak başarısını taçlandırmış ve sinema tarihindeki en başarılı filmler listesine girmeye hak kazanmıştır. Gelin aday gösterildiği bütün dallarda ödülleri toplamayı başarmış son film olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmine hep birlikte bir göz atalım. Film ve ödül töreni hakkında incelemede bulunarak pratik bilgiler edinelim. Bakalım film hangi dallarda altın heykeli kaldırmayı başarmış.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Hangi Dallarda Aday Gösterildiği Bütün Ödülleri Topladı:

2004 yılında Los Angeles Kodak Theatre’da görkemli bir şekilde  76.sı düzenlenen Oscar Ödülleri Töreni’ne Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi damgasını vurdu. Film aday gösterildiği 11 daldaki ödüllerin tümünü toplayarak başarısını kanıtlamış oldu. Filmin aday gösterildiği ve kazandığı ödüller sırasıyla şu şekilde:

En iyi film dalında

En iyi yönetmen kategorisinde Peter Jackson ödüle layık görülürken

En iyi uyarlama senaryo dalında ise Fran Walsh ile Philippa Boyens ve Peter Jackson seçildi

Film ayrıca En iyi sanat yönetmenliği kategorisinde

En iyi kostüm kategorisinde

En iyi kurgu dalında

En iyi ses dalında

En iyi görsel efekt dalında

En iyi makyaj alanında ödüle layık görülürken

En iyi orijinal şarkı olarak da Annie Lennox seçildi.

En iyi orijinal müzik ödülü de Howard Shore’a gitti.

J.R.R. Tolkien’in romanından uyarlanan, serinin üçüncü ve aynı zamanda son filmi olan Yüzüklerin Efendisi : Kralın Dönüşü filmi sinemaseverlerin de yüksek ölçüde beğenisini kazanarak gösterime girdiği dönemde gişede 1142 milyar dolar hasılata ulaşarak büyük bir başarı yakalamıştır. Birçoğunuz seriyi defalarca kez izlemiş olabilir ama siz de bir sinemaseverseniz ve seriyi hala izlemediyseniz daha fazla vakit kaybetmemenizi öneririz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir