18
Mar
2017

Hamilelikte Antidepresan İlaç kullanımı Çözüm Olur mu?

Hamilelik sırasında antidepresan ilaç kullanımına karar verirken ne kaar zararlı ne kadar yararlı dengesi göz önüne almalıdır. Yeni doğan bebekte aykırılık veya başka sorunlara karşı karşıya gelme olasılığı çok çok düşük görülmektedir.

Hamilelik Sürecinde Hangi İlaç Tedavi Yöntemi Etkin Bir Yöntemdir

Hamilelik sürecinde kullanılacak ve tercih edilebilecek antidepresanlar.

gebelik

gebelik

Seçici seratonin geri alım inhibitörleri. Bu grubun, hamilelik süresince güvenle kullanılabilir olduğu ön görülmektedir. Citalopram, Fluoxetin, Prozac ve Sertraline

Seratonin ve Norepinefrin gerialım inhibitörleri. Bu gruptaki antidepresanlar da hamilelikte bir alternatif olarak görülebilir. Duloxetine Cymbalta ve Venlafaxine

Wellbutrin. Depresyon ve de sigara bağımlılığı için kullanılır. Aslında bu ilaç hamilelik sürecinde var olan depresyonunda ilk tercih olmamasına karşın, diğer gruplara yanıt alınamayan ve sigara bağımlılığı olan hamilelerde kullanılabilir.

Trisiklik Antidepresanlar: Bu grup ilaçlar ilk seçenek olmamakla beraber diğerlerine yanıt olmadığında tercih edilebilecek alternative ilaçlardır.

Bazı bilim insanları, SSRI grubunun hamileliğin ikinci yarısında kullanıldığında çok nadir fakat ciddi akciğer sorunları oluşturduğunu belirtmişlerdir. Bazı çalışmalarda ise nadir doğum anomalileri gibi vakalara dair bildirimler olsa da da toplam risk son derece düşüktür.

hamilelik

hamilelik

Hangi İlaçlar Alınmamalıdır?

Paroxetine kullanımı hamilelikte önerilmez. Araştırmalarda, Paroxetine kullanımı, fetüste küçük kalp defektleri rastlanma olasılığında artış gözlemlenmiştir.

Bebek Açısından Risk Var mı?

Antidepresanları tüm hamilelik süresinde ya da hamileliğin son yarısında kullanılırsa bazen bebekte doğumda geçici olarak huzursuzluk ve titreme gözlemlenebilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için hamileliğin sonlarına doğru ilaç alınmaması daha iyi olur.

Süreçte İlaç Değiştirilir mi?

Antidepresanı değiştirmek ya da kesmek size ve kadın doğum uzmanına bağlıdır. İlaca bağlı oluşabilecek risklerin oluşturacağı endişeler, durumu tetikleyebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir