31
May
2021

Ethereum Madenciliği Nedir?

Dijital para birimlerinden dikkat çeken Ethereum madenciliği nedir sorusu, en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Günümüzde dijital para birimleri arasında yer alan Ethereum, çoğu ülkedeki resmi para birimlerine göre bile daha değerli olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’in farklı blok zincirinden işlem yapan Ethereum madenciliği, kendine özgü işlemlerle dikkat çekiyor. Ethereum blockchainden Ether yapabilmek adına Ethas diye adlandırılan işlemler gerçekleştirilmelidir. Ethereum madenciliğinde Bitcoin’de olan ASIC gibi özel devrelerin kullanılmaması gerekiyor. Standart Windows kullanıcılarının da hiç zorlanmadan Ethereum madenciliği yapabileceklerini söyleyebiliriz. Yalnız Ethereum madenciliğinde birtakım noktalara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle yüksek derecede GPU gücünün çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum Madenciliği Nedir

Ethereum Nedir?

Vitalik Buterin’in Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında tanıtımını gerçekleştirdiği bir sistem olarak Ethereum madenciliği uygulaması karşımıza çıkıyor. Alt coin statüsündeki Ethereum, yukarıda da bahsettiğimiz üzere blockchain teknolojisiyle gelişmiştir. Bu sistemin en önemli özelliği, çoğu alanda kullanılan yenilikçi sistem olması diyebiliriz. Ethereum madenciliği, Ether (ETH) güç kaynağı olarak kripto para biriminde kullanılan işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki amaç; Bitcoin ile bağlantılı olan blockkchain sisteminin üzerinden kullanıcılar tarafından yepyeni yazılımların ortaya çıkmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Etherum’un kullanıcılara özgürlük kazandırdığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak da alt coin çıkarıldığını söylemek mümkündür…

Ethereum sistemi beraberinde kişisel bilgilerin koruma altına alınması sağlanmıştır. 3. Şahıslarca bilgilerin başkaları tarafından depolanmasının önüne geçilmiştir. Günümüzde internetten yapılan tüm işlemlerin data banklar çerçevesinde kayıt altına alındığını söyleyebiliriz. Örneğin; sosyal medya mecralarındaki kullanımlar, alışveriş işlemleri, internetteki geçmiş ve banka işlemlerinin kontrol altına alındığını söyleyebiliriz. Data banklardaki bu bilgilerin kullanım amaçlarıysa tam belli değildir. Ethereum sisteminde gerçekleşen tüm işlemler hem anonim hem de dağınık şekilde farklı cihazlarda saklanıyor. Bu sayede bilgilere erişimse olanaksız hale geliyor. Tüm internet merkezi olmayan platforma çevriliyor. Merkezi olmayan sistemlere yazılımların gerçekleşmesiyse, Ethereum madenciliği uygulaması ile mümkündür…

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

Ethereum madenciliğinde Bitcoin’in önemli olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik ve süreklilik bağlamında hayati önem taşıyan faktör olduğu söylenebilir. Ethereum madenciliğinin herkesçe yapılmasıysa, ekran kartıyla yani GPU ile mümkün hale gelmiştir. Madenci sayısındaki artışlar, Ethereum madenciliğindeki kazancı da gün gün artırıyor diyebiliriz.

Ethereum üretiminde Bitcoin’e göre ufak tefek farklılıkların olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum üretiminde mutlaka cüzdanın oluşturulması gerekiyor. Programlardan gerekli olanların yüklenmesiyle üretimin gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Bireysel üretimin yanı sıra havuzun dahil olduğu üretimlerde yapılabilir. Bütün bu bilgilerin kapsamında; Ethereum madenciliği sistemi üzerindeki üretimlerde yüksek işlemcili cihazlara kesinlikle ihtiyaç duyulmadığını belirtebiliriz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir