19
Eki
2015

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kilo vermek sadece estetik bir kaygı olmaktan uzaklaştı. Zayıflamanın sağlığa da olumlu etikleri oldukça fazla. Kilo verilmeye başlandığında vücutta insülin direnci düşerek dokular insülin kullanmaya başlar. Kan şekeri kontrol altına alınır. Tansiyon düzenlenir. Kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. Diyet yapmak sağlıklı bir bünyeye sahip olmayı sağlar.

diyet

diyet

Diyet Yaparken Sağlık Kaybedilebilir

Diyet uygulanırken dikkatli davranmak gerekir. Her diyet programını uygulamaya çalışmak doğru değil. En sık yapılan hatalar arasında şok diyetleri uygulamak vardır. Şok diyetlerde kilo kaybı yağsız bölgelerden olur. Bu da tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönüldüğünde daha fazla kilo almaya sebebiyet verir. Düşük kalorili diyetler, vücudun enerji ihtiyacına göre düzenlenmemiş diyetler olup mineral kaybına yol açarak ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir.

diyet yapmak

diyet yapmak

Diyet yaptıran özel ürünler ise kilo vermeye ve verilen kiloyu korumaya yönelik sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmadıkları için yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak sağlık problemlerine neden olabilir. Öğün atlayarak yapılan diyetlerde ise vücut ihtiyacı olan kaloriyi alamadığı için metabolizmanın hızını düşürerek kilo vermeyi engeller. Yağsız yemek yemek, yağda eriyerek vücuda katılan vitaminlerin alımını engeller ve bir süre sonra bağırsak sorunlarına sebebiyet verir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir