09
May
2017

Yatak Odası Takımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin hemen her bölmesinde olduğu gibi iç mekan tasarımlarının olmazsa olmazı ve öne çıkan kısmı yataklar hem görünüm hem de rahatlıkları bakımından dikkatli seçilmeyi hak ediyorlar. Çünkü alınacak yatak odası takımı evi tamamlarken rahatlığı da vaat etmelidir. Hem sağlık hem de konfor açısından bu oldukça önemli bir etkendir.

yatak odası

yatak odası

Günümüzde çok farklı yatak odası takım seçenekleri mevcuttur. Bunlar hangisinin seçileceği ise kişinin zevki ile orantılı olarak evin yapısıyla da alakalıdır. Geceleri rahat bir uyku sunmaları bakımından seçilecek yatak odası takımı diğer eşyalara ve evin iç yapısına uyum sağlamalı aynı zamanda kişinin vücudunu rahat ettirerek güne sağlıklı ve enerjik başlamasını sağlamalıdırlar.

Kumaş Yapısı ve Ortopedik Olması Önemli

Yatak odası dekorasyonu ilk olarak sağlık açısından fayda sağlarken kişinin zevkine de uygum sağlamalıdır. Peki sağlıklı yatak seçimi nasıl yapılır?

yatak odası dekorasyonu

yatak odası dekorasyonu

Öncelikle yatağın kumaşına dikkat etmek gereklidir. Yapı olarak jakarlı kumaşlar sağlık yönünden tavsiye edilmezler. Onun yerine örme ve pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Seçilecek yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte ortopedik bir yatak tercih açısından öne çıkar. Bel ağrısı çekenler, fıtık sorunu yaşayanlar için özellikle yatak seçimi daha ciddidir.  Yatak seçilirken kişinin boy faktörü de önemlidir. Yatak alınacaksa kişinin boyundan en az 15 cm daha uzun olmalıdır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir