01
Eki
2014

Uzun Süren Ses Kısıklığı

İnsanların son zamanlarda fazlasıyla yakalandıkları rahatsızların bir tanesi de ses kısıklıkları. Soğuk suyun fazla tüketilmesi, soğuk algınlığı, yüksek sesle uzun süre konuşma sonuçlarında ortaya çıkabilen ses kısıklığı geçici bir rahatsızlık gibi görünse de bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Ses kısıklığı sıradan bir hastalık diyip geçilmeyecek bir durum. Özellikle iki haftadan fazla süren durumlarda kötü hastalıkların habercisi olabilir ve kesinlikle doktora başvurmanız gerekir. Özellikle kanser türlerinin habercisi olan ses kısıklığı dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Ses Kısıklığı Hastalıkların Habercisi Olabilir

Ses kısıklığı

Ses kısıklığı

Çoğumuz tarafından önemsenmeyen ses kısıklığı ilerlediği zamanlarda gırtlak kanserine kadar yol açabiliyor. Genel olarak sadece sesimizin kısılması olarak algılansa da her türlü ses değişimi ve kısılmalara bu isim veriliyor. Basit bir virüsten kaynaklanabilecek bu rahatsızlık aynı zamanda gırtlak, beyin, akciğer gibi kanser nedenlerinin habercisi olabiliyor. Özelikle boyun bölgesinde şişmeler, yutkunmada aşırı zorlanma, boğazdan yiyeceklerin takılma hissi, öksürürken kan gelmesi gibi durumlarda tereddüt etmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Sağlığınız için ses kısılması diyip geçmemeniz önemlidir. Özellikle uzun süreli ses kısılmalarında bir doktora görünmekte fayda var.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir