27
Eyl
2015

Testis Travması Nedir?

Erkek üreme organı olan testis erkek vücudunun dışında bulunan iki torba şeklindeki üreme organıdır. Bu üreme organı erkeğin skrotum torbası adı verilen keselerinin içinde yer alır. Bu derece önemli olan bu organın herhangi bir darbe alması sonucu oluşan testis travması kalıcı bir hasara sebebiyet verebilir. Testise gelen darbe aşırı ağrıya, sancıya veya şekil bozukluklarına dahi yol açabilir.

sağlık

sağlık

Testislerin vücutta bulunan diğer organlar gibi kemiklerle veya sert yapılarla korunmaması darbelere açık olduğunu gösterir. Yapısı ince olan ve kesenin içinde yer alan testisler çok ince bir deriyle korunur. O nedenle en ufak bir darbede bile acıya ve ağrıya sebebiyet verebilirler. Erkeklerin üreme organı olan bu testisler abartılı bir darbe aldıklarında erkeğin çocuk sahibi olmasına bile engel olabilir.

testis tramvası

testis tramvası

Testis Travmasının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle her erkek küçük veya büyük bir darbe sonrası endişelenebilir. Ancak testislerde morluk, kızarıklık, şekil bozukluğu, 1 saate varan sürelerde ağrı, tuvalet sırasında kan gelmesi gibi durumlarda ciddi sorunlar oluşabilir. Bu gibi vakalarda hiç beklemeden bir doktora başvurulması gerekir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir