24
Tem
2019

Sıcak Havalarda Alınması Gereken Tedbirler

Yaz aylarının başlaması ile beraber sıcaklık artışı da kendini göstermeye başlar. Sıcaklığın artması özellikle bebekler ve yaşlılar için sıkıntı yaratan bir durumdur. Bu sebep ile güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde yaşlıların ve bebeklerin dışarı çıkmaması ya da çıkarılmaması önerilir. Sıcaklık elbette sadece yaşlılar ve çocukları etkilemez. Birçok kişi için olumsuz etki sunan sıcaklıklar devamlı olarak ilaç kullananlar için de sıkıntı yaratabilir. Tansiyon hastaları da sıcak havalardan olumsuz etkilenir. Bu sebep ile mecbur kalmadıkça sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde sokağa çıkılmaması tavsiye edilir. Bunun ile beraber günlük su tüketiminin de artırılması gerekir. Terleme ile beraber artan su eksilmesi bedende çok büyük olumsuzlukların yaşanmasına etki edebileceği için dikkatli olunması önemlidir.

sıcaklık

Sıcak havalarda suyun yanı sıra tüketilecek olan diğer içeceklerde de dikkat edilmesi gerekir. Asitli içeceklerden bu dönemlerde uzak durulması ve bunun yerine ayran ya da limonata gibi içeceklere yer verilmesi öneriliyor.

Sıcak Havalarda Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Sıcaklığın artması ile beraber günlük besin tüketiminde de dikkatli seçimlere yer açılması önemlidir. Özellikle yağlı ve ağır yiyeceklerde uzaklaşmanız sağlığınız açısından da önerilir. Hafif yiyeceklerin yanı sıra sıcaklık ile beraber meyve tüketimine de yer açabilirsiniz. Bu dönemde karpuz ve kavun gibi meyveleri bol bol tüketmeniz mümkün. Aynı zamanda zeytinyağlı yemeklere de yer verebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir