02
Eki
2020

Seo Nedir Ne Değildir?

SEO nedir?

İngilizce tabirde search engine optimization kelimelerinin kısaltılması olan ve Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan, sitelerin trafik çekebilme amaçları doğrultusunda kullandıkları bir kavramdır. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, bir sitenin arama motorlarında daha rahat bulunabilmesi için yapılan her türlü teknik çalışmadır. Bir web sayfası arama motorlarında ne kadar üst sıralarda yer alıyor ise, potansiyel ziyaretçi ya da müşteri bulma olasılığı o denli artacaktır.

Nasıl çalışır?

Google gibi diğer tüm arama motorları da, internetteki sayfaları taramak, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine eklemek için kendilerine özgü botlar kullanırlar. Daha sonra, algoritmalar, herhangi bir arama sonucunda hangi sayfaların kullanıcı karşısına çıkartılacağını belirlemek adına bir takım çalışmalar yaparlar. Arama ve sayfaları sıralama faktörleri, bir sitenin ne kadar fazla trafik çektiğine göre de belirlenebilmektedir. Çok fazla ziyaret edilen bir site, bundan sonraki paylaşımlarında da en üst sıralarda kullanıcılarla buluşacaktır. Bunun yanı sıra, içerik kalitesi ve anahtar kelime ya da kelimelerin kullanılması içerik optimizasyonunun temel özelliklerindendir. Ayrıca mobil uyumluluk, site açılma hızı gibi faktörler de son derece önemlidir.

Bu söz konusu algoritmalar, aranan bir konu ile alakalı en doğru ve güvenilir sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara çok daha verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitelerin ve sayfaların içerikleri her neyse, bu faktörler göz önünde bulundurarak içeriklerin optimize edilmesi, sayfaların arama sonuçlarında mümkün mertebe daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Para karşılığında çeşitli mecralarda internet sitelerinin reklamları yapılıp belli bir trafik çekilebilir. Fakat arama motorlarında üst sıralara çıkmak için ücret karşılığı yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Tek yol, sitenin içeriğinin kaliteli ve düzgün bir şekilde dizayn edilmiş olmasıdır.

Satış ve pazarlama için neden önemlidir?

Satış ve pazarlama açısından SEO, e-ticaret ve dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar her yıl milyarlarca hatta trilyonlarca farklı arama yaparlar ve bu söz konusu aramalar ile genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında araştırmalar yaparlar. Bu aramalar çoğunlukla büyük markalar için birincil müşteri kaynağıdır. Bu büyük markalar için arama sonuçlarında rakiplerine göre daha fazla görünürlük ve daha yüksek sıralarda çıkabilme başarısı, kazançlarıyla doğrudan bağlantılı olacaktır. Sadece büyük markalar değil, ticari hizmet veren tüm kurumlar için aynı şey geçerlidir.

Bununla birlikte, arama sonuçları, kullanıcılara daha doğru ve beklenen yanıtları vermek ve kullanıcıları sürekli farklı web siteleri aramak zorunda bırakmak yerine tıkladıkları ilk sitede beklentileri karşılamak ve  tatmin edilebilme olasılıklarını arttırmak adına, son birkaç yıl içerisinde iyice gelişmiştir. Ayrıca, arama sonuçlarındaki zengin içerikler ve aranan konuyla ilgili görsel araçlardan istifade etmek, yine sitenin üst sıralarda bulunabilme ve ziyaretçi çekebilme olasılıklarını maksimize edebilmesini sağlayan stratejiler olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir