19
Eki
2014

Şeftali ve İncir Mide Sağlığı için Şart!

Dönem dönem değişen beslenme alışkanlıklarından sonra meydana gelen mide ve boşaltım sistemi sorunlarının başında kabızlık yer alıyor. Beslenme düzeninin alt üst olduğu zamanlardan biri olan Ramazan ayında beslenmeye normal zamanlardan daha çok dikkat edilmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Ramazan ayında kabızlık sorunları ile başvurulan Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, hastalarına yaz mevsiminin en lezzetli ve en sağlıklı besinlerinden olan incir ve şeftaliyi sık sık tüketmelerini öneriyor. Kabızlık için alternatif bir çözüm olan bu meyveler sindirimin de kolaylaşmasını sağlıyor.

Şeftali ve İncirin Faydaları

Şeftali

Şeftali

A, B, C vitaminlerini ve fosforu içinde bulunduran şeftali ve incir, özelikle Ramazan ayında dengesiz beslenme yüzünden ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği için birebir oluyor. Bu meyvelerin yanı sıra potasyum ve kalsiyum oranı yüksek olan hurmanın ve kayısının da tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sindirim sorunu yaşayan hastalara öneriliyor. Kemik erime riski erkeklere göre daha yüksek olan kadınların bu meyveleri her gün tüketmelerinde fayda vardır.

 

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir