13
May
2015

PMS Açlığı Nedir?

Genellikle her kadın adet dönemlerinden ya birkaç gün önce yada adet dönemlerinde daha fazla acıktıklarını ve genellikle tatlı krizlerinin arttığından yakınırlar.

Bu tıpta PMS açlığı tabiriyle bilinir. Bu dönemler kadınlarının kilo almasını arttırdığı için yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekir çünkü bu dönemlerde kadınlar genellikle yağlı, kremalı ve şekerli gibi kalorisi yüksek besinleri tüketmek isterler.

pms açlığı

Yapılan araştırmalar kadınların diğer dönemlere nazaran adet dönemlerinde %15 daha fazla kalori aldıklarını doğruluyor. Bu dönemde kilo alımını en aza indirgemek için hafif lifli ve tokluk hissi veren besinleri tercih edebilirsiniz.

PMS Açlığı Neden Oluşur?

PMS açlığı, iştah bastırma işlevi olan östrojen hormonlarının adet döneminde düşmesi ve progesteron hormonlarının yükselmesine bağlı olarak gerçekleşir. Bu dengenin değişmesi doğal olarak metabolizmanın da değişmesine neden olacaktır.

pms açlığı nedeni

PMS açlığınızı bastırmak için protein ve karbonhidrat gibi besinleri tüketerek açlığınızı bastırmaya çalışmalısınız.

Örneğin: Böğürtlen ve çilek gibi meyvelerle donatılmış bir meyve tabağı yada yoğurt gibi besinler hem şeker ihtiyacınızı karşılayacak hem de dengeli beslenmenize yardım edecektir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir