31
Mar
2021

Özel Gün Makyajı Nasıl Yapılır

Gitmeniz gereken özel bir gününüz var ve buna hazırlanmanız gerekiyor. Kuaföre gitmeyi de istemiyorsanız evde hazırlanmanız da mümkün. Artık moda kendi makyajını kendin yapmakta.

Bu özel gün doğum günü, yakın arkadaş veya akrabanızın düğünü, arkadaşlar arasında düzenlenmiş bir parti veya bunun gibi organizasyonlar olabilir. Artık  neredeyse her kadın evinde profesyonel malzemeler bulundurur. Bilmeniz gereken birkaç taktik ile kuaföre gitmeye gerek kalmadan hazırlanma şansınız var.

Öncelikle kullanılacak ürünlerin çok günlük olmamasına daha kalıcı ve bir tık ağır olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde makyajın çok hafif ve basit kalabilmesi mümkündür. Evet, doğallık her zaman daha hoş görünür ama özel bir gün için hem basit hem doğal görünümlü bir makyaj çok hafif kaçacaktır. Bunun yerine yüze kalıp gibi oturmamış ama ağırlığı da olan bir makyaj tercih edilmelidir ki  özel güne uygun olsun. Makyaj özel bir güne hazırlanmanın en önemli parçasıdır.

özel gün makyajı nasıl yapılır

Peki, Özel Gün Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaja başlanırken öncelikle bir baz kullanılarak başlanılmalı. Yüzdeki tüm gözeneklere dolarak kapatır ve bu sayede makyajın yüzde kusursuz ve göz alıcı durmasını sağlar. Bunun yanı sıra makyajın daha uzun süre kalmasını da sağlayacaktır. Bazı uyguladıktan sonra nemli bir süngerle yüze dağıtılarak her tarafına eşit miktarda sürülmelidir. Bir tık yüze oturduktan sonra gözaltı morluklarını kapatmak için ve cilt tonunu eşitlemek için cilt tonundan bir ton daha açık bir kapatıcı sürülmelidir. Aynı şekilde göz kapaklarına da sürülerek güzelde yedirilmelidir. Bu işlem bittikten sonra cilt makyajınızı toz pudra ile sabitleyebilirsiniz.

Göz Makyajı

Seçtiğiniz kıyafete uygun bir far seçip içeriden dışa uyguladıktan sonra eğer istenirse gözleri daha büyük göstermek için göz içine beyaz kalem uygulanabilir. Bu uygulamalardan sonra özenle seçmiş olduğunuz yeni pütürlü yapmayacak şekilde olması gereken maskaranızı uygulayabilirsiniz. Maskara göz makyajının en önemli noktalarından biridir. Gözleri öne çıkarır. Eğer kirpikleriniz kıvrık değil ve karşıya doğru bakıyorsa maskaradan önce kirpik kıvırıcı ile kirpiklerinizi kıvırıp öyle maskaranızı uygulayabilirsiniz. Maskara uyguladıktan sonra pütürlü olmamasına özen gösterilmelidir. Eğer iki kat gerekmiyorsa maskarayı tek kat sürebilirsiniz, daha doğal ve güzel duracaktır. Maskarada özenle uygulandıktan sonra kaşlarınızı kaş rengine ve şekline göre doldurabilirsiniz kaş farıyla.

Nasıl Bir Allık Olur?

Daha sonra bir fırça yardımıyla elmacık kemiklerine aşağıdan yukarıya olacak şekilde allık kullanılmalıdır. Örneğin özel bir gün için toprak rengi bir far tercih edilebilir buna uygun olarak da bronz allık kullanımı oldukça hoş olacaktır.

Dudak Makyajı

Son olarak dudaklarda göz farına uygun bir ruj kullanılmalıdır. Ama bu özel gün gece ise toprak rengi fara bronz allık ve altına ise kırmızı bir ruj efsane olacaktır. Far ve allık abartılmış ise rujda daha sofa nude tonlara kaçılmalıdır. Ruj rengi seçildikten sonra renge uygun bir kalemle çevrelenip daha sonra ruj uygulanmalıdır. Kalem ve ruj uygulaması yapılırken kesinlikle taşırma yapılmamalıdır, oldukça çirkin ve itici bir görünüm verebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir