17
May
2016

Mide Yanması Şikayeti Olanlar Dikkat!

Mide yanması rahatsızlığı son yıllarda daha da sık görülen bir hastalık haline geldi. Sorunun kaynağı midedeki asidin yemek borusuna kadar gelerek ve oradan da gırtlak bölgesine ulaşmasıdır. Bu durum ile kişide ekşilik ve midedeki yanma hissiyatı uyandırır.

Mide Yanmasının Sebepleri

Mide yanmasına sebep olan gıda ve besinler vardır. Bunlardan bazıları soğan, domates, sarımsak, baharatlı yemekler, nane kızartma türleri ve benzeri. Yani sizde de eğer mide yanması problemi varsa bu tür yiyeceklerden uzak durmalısınız.

mide yanması

mide yanması

Mide yanmasının tedavisi için mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmalısınız. Bunun dışında ek olarak endoskopik tedavi yöntemi bulunur. Bu yöntem çok yaygın uygulanmasa da bazı kişilerde faydasını göstermiştir.

mide yanmasının nedenleri

mide yanmasının nedenleri

Kendinizce alabileceğiniz tedbirlerden ilki dar kıyafetlerden uzak durmak ve kilo almamaya çalışmak. Bunun nedeni bir nevi reflü problemi olan mide yanmasının sebebi kan basıncı artışındandır. Yine dar kemer de kullanmamalısınız. Yukarında sayılan yiyeceklerden sakınırsanız mide yanmasına engel olabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir