10
Haz
2016

Kitaplar Hayatın Yansımasıdır

Kitaplar bir insanın en büyük yaşam rehberidir. İnsana hem bilgi hem de kültür aşılar. Kitap okumayan bir toplum kaybetmeye mahkumdur. Çünkü her şey okuyarak öğrenilir. Okumayan bir insan kulaktan duyma bilgilerle yaşamaya çalışır, uğraşır ve yapamadığını anladığında da pes eder. Okuyan bir toplumsa çok güçlüdür. Neyi ne zaman söylemesi gerektiğini iyi bilir. Mantığını nasıl kullanacağının da bilincindedir.

kitap

kitap

Kitap Okunmalıdır

Okuyan bir toplum, kendi içindeki hesaplaşmayı çok iyi yapar ve hatası varsa hatasını düzeltir, yoksa da üstüne koymaya çalışır. Ama okumayan toplumda bu tam tersidir. Onlar hiçbir zaman kendilerini yargılamazlar. Çünkü bunu yapacak donanım yoktur.

kitap okumak

kitap okumak

Özellikle bizim toplumumuzda gün geçtikçe kitap okuma oranı azalıyor. Bu da bizim diğer devletlerden geri kalmamıza neden oluyor. Kitap bir devleti ayakta tutan gizli güçtür. Her şey okulda okunan derslerle olmaz. Okuldan sonra bizlerinde üstüne koyması gerekir. Kitap okuyup, kendi takkesini önüne alıp düşünen ve kendini kendi kafasında yargılayan toplum var olur, bunu yapmayan toplumda hazince yok olur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir