24
Ara
2014

Gebelikte GDO Lu Gıdalar

İnsanların artması sonucunda tarım üreticileri de GDO katkılı ürünleri tarımda kullanmaya başladılar. Genetikleri değiştirilen organizmalar ile farklı bitki türleri ortaya çıkabiliyor. Gebelikte özellikle GDO değiştirilmiş ürünlerde çok dikkatli olunması gerektiği belirtilir.

hamilelik

hamilelik

Hamilelikte GDO Taşıyan Yiyeceklerin Bebek Üzerinde Etkileri

Genetiği değiştirilecek organizmalar özellikle bitki içerisine yerleştirildikleri için bazı uzmanlar hamilelik süresi boyunca uzak kalınmasını önerir. GDO içeren besinlerin dayanıklılık sürelerini artırmak için birçok çalışmalar yapılıyor. Günümüzde yararlı ya da zararlı olduğu konusunda henüz kesin bilgi olmasa da anne adaylarının bu konuda dikkatli olmaları istenir.

hamilelikte beslenme

hamilelikte beslenme

Hamile bayanların özellikle yedikleri gıdaları doğal yollardan alması önemlidir. Bebeğin sağlığını ve kendi sağlığını riske atmaması açısından doğal ürünlerden ağırlıklı bir besin tablosu ile beslenmeleri önemlidir. Vitamin ve minareli takviyelerine ise anne adaylarında ciddi sağlık sorunları olduğunda başvurulur. Organik gıda üretimi yaygınlaşmaya bu sebeple başlamıştır. Sağlık açısından anne adaylarının fazla işlenmemiş ve genetiği ile oynanmamış ürünleri tercih etmeleri önemlidir. Gelecek açısından ne gibi zararları olabileceği ise henüz tartışma konusudur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir