06
Tem
2017

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapılabilir?

 Özellikle gelen zamlarla beraber insanlar elektrik faturalarında tasarruf yapmanın yöntemlerini arar oldular. Aslında bunun için alınabilecek birtakım önlemler elektrik faturasını düşürmeye yetecektir. Bu yöntemler nelerdir? Şimdi bunlara değinelim. Mesela ev ya da iş yerlerinde akkor dediğimiz lambaları kullanmak diğer lambalara göre daha az enerji harcanmasını sağlayacaktır. Akkor lambaların özelliği %80’e varan oranlarda tasarruf yapılmasını sağlar. Mesela bir başka tasarruf yöntemi olarak gün ışığından olabildiğince daha fazla yararlanmaya çalışmak olabilir. Koltuk ya da kanepeleri olabildiği kadar pencere kenarlarına yakın koymayı deneyebilirsiniz.

akkor avize

akkor avize

Ne zaman odadan çıkılırsa mutlaka odanın ışığı kapatılmalıdır. Bu durum şayet her defasında unutuluyor ise ufak notlar hazırlanabilir ve düğmelerin üzerlerine yapıştırılabilir. Dış kapı mevzusunda ise halojen lambalar tercih sebebi olabilir. Bu lambalar 50 ila 90 watt arasında değişim gösterir ve bu lamba türü diğer lambalara göre daha az enerji harcamaktadır.

Eşya ve Duvarlarda Açık Renkleri Tercih Edin

İş yerinizde ya da evinizde lambaların bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız faydalı olacaktır. İçerlerinde toz biriken lambalar aydınlatmada yetersiz olduğundan daha çok ışık yakma ihtiyacı gelişebilir. Evinizin duvar ya da tavanlarını açık renkte tutmanız iyi olacaktır. Ayrıca evdeki eşyaların da olabildiğince açık renkte olması düşük enerjili lambalar kullanmanız açısından avantajlıdır. Fotosel ve zamanlayıcı lambalar iş yerlerinde aydınlatmada kontrol sağlar. Bu enerji tasarrufu bakımından oldukça önemlidir.

avize

avize

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir