12
Haz
2017

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Cray Titan XK7

Çoğumuzun bir bilgisayarı, Minecraft veya bir komik kedi videosunu YouTube’dan izlemeyi yavaşlatmazsa, muhtemelen bize yeterince hızlı görünür. Ancak gerçekten karmaşık sorunlarla uğraşmak isteyen bilim insanları için i7 işlemcili bir süper bilgisayarın gerçekleştirebileceği saniyede 158 milyar hesaplama bile yeterli değildir.

cray titan

cray titan

Geleceğin PC Modeli Cray Titan XK7

PC’nizin aksine en üst düzey bilgisayarınızdan yüzlerce kat daha hızlı olan Titan bir masaüstüne sığmayacak kadar devasa; Bir basketbol sahası büyüklüğünde bir alan kaplıyor.

Tennessee merkezli Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nın (ORNL) yeni oyuncağı Cray Titan süper bilgisayarı; 27.000 trilyon hesaplamayı (27 petaflops) aşan, teorik olarak en üst performansa sahip, hibrid mimari bir Cray XK7 sistemi. Titan, kuantum mıknatıslı yapıların geçişini, Alzheimer hastaları için yeni ilaçlar vaat edebilme yeteneğini, karbon moleküllerin dağılması, bir nükleer reaktör çekirdeğinde nötronların davranışı, uzun vadeli iklim tahminleri ve daha pek çok evrenin sırlarını keşfediyor.

Cray Titan XK7 Gücünü Titan’dan Alıyor!

Titan’ın inanılmaz hızı, devasa miktarda veri içeren karmaşık sorunlarla başa çıkmak için harika bir araç haline getiriyor. Ancak Titan, inanılmaz derecede hızlı olduğu için değil, daha da hızlı makineler üreten yeni nesil bir süper bilgisayar tasarımının öncüsü olduğu için önem taşıyor.

Yıllarca, bilim adamları binlerce merkezi işlemci veya CPU’yu içeren makineleri inşa ederek ve daha sonra bunu yapmak isteyen hesaplamaları daha küçük parçalar halinde kırarak, daha da yüksek hızlara ulaştı. Tüm bu CPU yongaları yüksek miktarda elektrik gerektiriyor. Bununla birlikte, Titan, 18.688 işlemcisinin her birini, hesaplamaları hızlandırmak için bir grafik işleme ünitesi veya oyun PC’lerinde kullanılan çip olan GPU ile eşleştiriyor. GPU’lar CPU’lar kadar güç harcamıyor. Bu nedenlerle de geleceğin muhteşem PC’lerinin temelini oluşturduğu düşünülüyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir