26
Oca
2022

Domates Meyve mi, Sebze mi?

Domates meyve midir? Yoksa bir sebze mi? Her iki durumda da, lezzetli bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

Hiç şüphe yok ki domatesler, rahatlatıcı bir kahvaltı sosunda olduğu kadar yaz salatalarında tercih edilen yiyeceklerden biridir. Ama domates bir meyve midir? Yoksa sebze mi miir? İyi domateslerin tadı güneş ışığı gibidir ve bilmemiz gereken tek şey bu olmalı. Yine de, bir yiyeceğin meyve mi yoksa sebze mi olduğunu tanımlamanın göründüğü kadar basit olmadığı kesin.

İşte Asıl Gerçek!

Çiftçiler, şefler ve avukatların hepsinin bu soruya farklı cevapları var. Bize basit gelebilir. Öğle yemeğinde yemek mi? Sebze. Tatlı olarak mı yedin? Meyve! Ama bu o kadar kolay değil. Meyve ve sebzelerin bilimsel tanımları olduğu gibi yasal tanımları da bulunmaktadır. Domates, bir çiçekten oluştuğu ve tohum içerdiği için bilimsel meyve tanımına uygundur. Yani botanik olarak domatesler meyvedir. Ancak onları yediğimiz ve pişirirken onlara nasıl davrandığımız, onların da yasal sebze kategorisine girdiği anlamına geliyor.

Domates Neden Meyvedir?

“Domates meyve midir?” sorusunu cevaplamak için meyvenin tanımına bakalım. Bir tanıma göre göre meyveler, “bir tohum bitkisinin genellikle yenilebilir üreme organıdır, özellikle: tatlı bir posaya sahip olanları bu şekilde nitelendirilebilir.” Gerçek domates bitkisi, insanların bildiği ve sevdiği kırmızı, yenilebilir domatesleri yetiştiren bir tohum bitkisidir. Domatesler diğer meyveler (şeftali gibi) kadar tatlı olarak bilinmese de, bazı sebzeler kadar acı değildirler. 

Bu tanımdan yola çıkarak biberden salataya kadar her şey meyvedir, havuç ve patates ise meyve değildir. 

Domates Neden Sebzedir?

Domatesler bilimsel olarak meyve olsa da yasal olarak sebze olarak sınıflandırılırlar. Bu şaşırtıcı görünebilir, ancak sebze kategorisi aslında düşündüğünüzden çok daha fazlasını kapsar. Tanıma göre sebze “genelde bir yemeğin parçası olarak yenen, yenebilir bir kısmı için yetiştirilen, genellikle otsu bir bitkidir”. Bu, sebze kategorisinin kökler, yapraklar ve gövdeler gibi tüm bitki kısımlarını içerdiği anlamına gelir. Meyve ise bitkinin sadece tohum taşıyan kısmıdır. Yani pancar, ıspanak ve brokoli gibi şeylerin hepsi sebzedir.

Bu tanımdan, domateslerin sebze olmadığı anlamını çıkarmak mümkün. O halde domates meyve midir? Tam olarak değil. 1893’te, bütün sebzelere yüzde 10 vergi koyan bir tarife yasası çıkarıldı. Bu nedenle, tüccarlar ücreti ödememek için domateslerin meyve olduğunu iddia ettiler. Yargıtay’ın davayla ilgili verdiği bir kararda, domateslerin ” ticaret amaçlı” meyve yerine sebze olarak sınıflandırılması gerektiği, çünkü domateslerin şefler tarafından hazırlandığı ve insanlar tarafından sebze gibi tüketildiği belirtildi. Bu, yasal olarak konuşursak, domateslerin sebze olduğu anlamına gelir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir