05
Haz
2020

Kalori Yaktıran Öneriler

Sağlıklı olmanın yanında dinç ve çevik vücuda sahip olmak amacıyla keyif aldığınız bir egzersizi yaşantınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Doğal olarak çoğu egzersizin, etkilediği kaslar hatta kas grupları ve tükettiği kalori oranları birbirinden başka olabiliyor. Bu nedenle sizin için kalori tüketen egzersiz çeşitlerinin yedisinin, 30 dakika süre içerisinde yaktıkları kalori oranını topladık.

Yüzme: 30 Dakikada 380-410 Kalori

Yüzmede, neredeyse kas gruplarınızın tamamı  aynı anda çalışır; bu vücut biçimlendirme ve seri olarak kilo verme konusunda oldukça faydalı bir yöntemdir. Normal bedene sahip bir insan yüzme sırasında 30 dakika sürede 380 ila 410 kalori tüketebilir. Ancak bu kalori oranı yüzme şeklinize, mesafenize ve beden ağırlığınıza göre farklılıklar gösterebilir.

Koşu: 60 Dakikada 1075 Kalori

Koşmak, hem fiziksel hem ruhsal konu sizi keyiflendirebilecek bir alıştırmadır. Tempolu koşu sırasında attığınız adımlarda kalori yok edersiniz. Ortalama bir insan, 1.500 metrelik bir  koşuyu 9 dakika sürede tamamladığında 115 kalori tüketir. Aynı tempo ile 30 dakikada 360 kalori yakar. Doğal olarak koşu hızınıza, hava durumuna, ruh hali durumunuza, koştuğunuz mekâna göre yakılan kalori oranı değişiklik gösterebilir. Eğer çabuk koşan biriyseniz, 13 ile 14 bin metre mesafe alt ettiyseniz 60 dakika içerisinde 1075 kalori yakabilirsiniz.

Merdiven Koşusu: 1 Saatte 620-900 Kalori

Merdiven antrenmanı adıyla da bilinen egzersizle 30 dakikada 319 ile 473 kalori yakabilirsiniz. Merdiven antrenmanı yaptığınız sırasında, önce merdivenleri yavaş yavaş hareket ederek yukarı çıkıp inerek vücudunuzu ısıtmalı, ilerleyen zamanda hızlanarak ilerlenmelidir.

İp Atlama: 30 Dakikada 333-475 Kalori

Küçükken bir hayli yanında çok keyifli olan bu egzersiz, ancak gayet iyi bir kondisyon ister. Bu sebeple kalori azaltan egzersizler arasında sayabiliriz. Bu alıştırma, kalp atışınızı arttırarak hızla kalori yakmanıza yardımcı olur. Eğer durmadan bir saat boyunca, saniyede 2 kez ip atlarsanız 666 ile 900 kalori yakabilirsiniz.

Kalori yakmanın birçok zor ve kolay yolu olsa da bu egzersizler iki oranı da eşit olarak taşıyor. Eğer fazla kalorilerden kurtulmak istiyorsanız bu yöntemler sizin için biçilmiş kaftan.

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir